Brčko: javna debata u o mehanizmima zaštite radno–pravnog statusa medijskih uposlenika
Na čitavom području BiH, pa tako i na teritoriji Brčko distrikta, najviše se krše prava novinara i medijskih uposlenika koja proističu iz njihovog radno-pravnog satusa, te prava na dostojanstven i slobodan rad, izjavila je Borka Rudić, generalni sekretar Udruženja „BH novinara“ na javnoj debati održanoj u Brčkom sa medijskim radnicima iz te regije.
Govoreći o kršenju novinarskih prava, Rudićeva je istakla da su novinari nezaštištićeni zbog toga što nekoliko ključnih oblasti ne funkcioniše onako kako bi trebalo.
„Novinari imaju veliki problem u zaštiti svojih prava jer nadležne inspekcije rada ne radi svoj posao, pravosuđe se ne bavi dovoljno ozbiljno pravom na slobodu izražavanja i interesom javnosti u smislu primene Zakona o zaštiti od klevete, te ne radi na zaštiti radnih prava kroz radno-pravne sporove. Takođe je evidentan problem sa rukovodstvom u javnim medijima koja ne poštuju odluke suda i ne osvrću se na sudska upustva o provođenju sudskih odluka, rekla je Rudićeva.
Ona je takođe naglasila da je veliki problem i to što novinari nisu jedinstveni i solidarni, te da ne poznaju dovoljno svoja prava.
„Novinari su razjedinjeni u brojna udruženja i sindikalne organizacije, a nisu spremni da se međusobno štite zbog različitih političkih uticaja i povezanosti upravljačkih struktura u medijima sa različitim ekonomsko – političkim lobijima. Interesantno je da novinari vrlo često izvještavaju o pravima radnika u privredi, administraciji ili nekim institucijama, a veoma malo govore u javnosti o svojim pravima“, naglasila je Rudićeva.
Brčanski novinari, koji su prisustvovali ovom sastanku ukazali su na brojne probleme koji su identični teškoćama sa kojima se suočavaju njihove kolege u entitetima, a najviše se tiču neriješenog radno-pravnog statusa. Što se tiče zaštite njihovih prava u ovoj lokalnoj zajednici, ne mogu da ih traže preko sindikalne organizacije jer nisu sindikalno organizovani, niti preko udruženja jer nisu udruženi. Jedina medijska ustanova u Brčkom koja ima svoju sindikalnu organizaciju je Javno preduzeće „Radio Brčko“, dok su ostali novinari i medijski uposlenici u potpunosti nezaštićeni. U domenu zaštite svojih prava brčanski novinari mogu da se oslone na Zakon o zaštiti od klevete distrikta koji je skoro identičan entitetskim, a koji je u primjeni od 2003. godine.
„Ako gledamo kroz broj sudskih sporova, situacija u Brčko Distriktu bi se mogla ocijeniti jako dobrom u oblasti zaštite prava novinara na slobodu izražavanja i radno – pravnog statusa“, naglasio je Selim Karamehić, sudija Osnovnog suda u Brčko Distriktu, kazavši kako ne na tom sudu u posljednjih nekoliko godina bilo 10 sudskih procesa u vezi sa novinarima i medijima. „Realna slika je sasvim drugačija i ovdje se novinari suočavaju sa brojim nepravdama i kršenjima njihovih prava“, zaključio je sudija Karamehić i pozvao sve medijske uposlenike da više koriste zakonski okvir i sudske institucije kako bi sebe i svoje kolege zaštitili.
O pravima medijskih uposlenika na javnoj debati u Brčkom govorili su još: Amer Toskić, predsjednik Sindikata grafičara, izdavača i medijskih radnika BiH, Ilija Kalajdžić, predsjednik Sindikata Brčko Distrikt BiH, Predrag Kojić, predsjednik Sindikata RTV Brčko, Predrag Pavlović, advokat Kancelarije za besplatnu pravnu pomoć i Siniša Milić, novinar koji priprema magistarski rad o primjeni Zakona o zaštiti od klevete u Brčko Distriktu. Na kraju ove debate predstavljen je priručnik pod nazivom „100 prvih pitanja“ o pravima medijskih radnika u BiH koji su krajem 2010. godine štampali BH novinari u okviru projekta Mediamanifest.