Održana javna debata o primjeni ZOSPI-a u BiH
U Mediacentru Sarajevo je 19. 11. 2007. održana javna debata pod nazivom „Primjena Zakona o slobodi pristupa informacijama u BiH - kako stvari pomjeriti s mrtve tačke“. Nakon identificiranja ključnih problema, učesnici su ponudili konkretne preporuke za unaprijeđenje implementacije Zakona u BiH.
U prostorijama Mediacentra Sarajevo u ponedjeljak, 19. novembra u 11:30, održana je javna debata pod nazivom "Primjena Zakona o slobodi pristupa informacijama u BiH- kako stvari pomjeriti s mrtve tačke“. Organizator konferencije je Mediacentar Sarajevo uz podršku Centra za istraživačko novinarstvo.
Na debati su učestvovali predstavnici Centra za slobodan pristup informacijama, Centra za istraživačko novinarstvo iz Sarajeva, ureda Ombudsmana Republike Srpske, predstavnik Trensparency International-a, Mediacentra Sarajevo, kao i urednici medijskih kuća.
Povod javne debate bile su aktuelne poteškoće u implementaciji postojećeg Zakona o slobodi pristupa informacijama. Naime, iako je Bosna i Hercegovina bila prva zemlja u regionu koja je uvela Zakon o slobodi pristupa informacijama, čak ni nakon sedam godina njegova implementacija nije u potpunosti zaživjela.
Učesnici debate su potvrdili da organi javne uprave, te naročito javna preduzeća, na cijelom prostoru Bosne i Hercegovine, različitim metodama, te često zloupotrebama pri tumačenju Zakona nerijetko izbjegavaju dostaviti tražene informacije. Današnja debata poslužila je kao prostor razmjene iskustva i saznanja, tokom koje su identificirani osnovni problemi u realiziranju prava na slobodan pristup informacijama, te date preporuke u smislu koraka za unaprijeđenje zakonskog okvira i mehanizama potrebnih za ostvarivanje ovog prava.
Tokom rasprave istaknuta je potreba za poboljšanjem zakonskog okvira (prije svega uvođenje kaznenih mjera, kao i uvođenje institucije Povjerenika za informacije), te za obučavanjem novinara i građana o najefikasnijim načinima žalbe. S druge strane, jedan od prijedloga bio je i promocija implementacije ovog zakona u javnosti i javno 'prozivanje' onih organa, ili njihovih djelatnika, koji ne poštivaju ovaj zakon. Time bi se uveo i element 'građanskog prezira' kao svojevrsni korektivni mehanizam. Ovakve preporuke predstavljat će platformu za moguću zajedničku inicijativu učesnika debate u pravcu unaprijeđenja implementacije Zakona o slobodi pristupa informacijama.
Za dodatne informacije kontaktirajte:Amer DžihanaMediacentar Sarajevoamer@media.ba++ 387 33 71 58 40