Poziv da se organizuju aktivnosti podrške za palestinske novinare 26. februara
Poziv da se organizuju aktivnosti podrške za palestinske novinare 26. februara
Međunarodna federacija novinara poziva na minutu šutnje u podne, 26. februara, za ubijene novinare od 7. oktobra.
foto: IFJ
Međunarodna federacija novinara (IFJ), zajedno sa svojim podružnicama, uključujući i Palestinski novinarski sindikat (PJS), poziva novinare, novinarske sindikate i organizacije, ali i sve zainteresovane strane na obilježavanje međunarodnog dana podrške palestinskim novinarima 26. februara.
Širom svijeta u podne, 26. februara 2024. godine, kako se navodi u pozivu, IFJ i njene podružnice će minutom šutnje odati počast novinarima ubijenim od 7. oktobra.
Kao prijedlozi aktivnosti za obilježavanje ovog dana navode se organizovanje mitinga, govora, javnih skupova, kampanja na društvenim mrežama, ali i svih drugih mogućnosti koje su neophodne da se svi građani podsjete da sloboda informisanja ima cijenu, a u Gazi, kako piše IFJ, je ona veća nego na drugim mjestima.
Ističe se i da se ne smiju nikada zaboraviti da su novinari u Gazi već četiri mjeseca oni koji svijetu donose informacije o tome šta se tu dešava, jer je to područje potpuno zatvoreno.
IFJ poziva da zainteresovani za ovu akciju u svojim objavama na društvenim mrežama označe ovu organizaciju na mrežama: X @IFJGlobal, Facebook @InternationalFederationofJournalists, Instagram @ifj_journalists, Linkedin @InternationalFederationofJournalists
Kao hashtag na društvenim mrežama predlažu korištenje #SupportPalestinianJournalists
U pozivu, IFJ podsjeća da je u posljednja četiri mjeseca otkako je počeo rat u Gazi, odnosno od 7. oktobra 2023., ubijeno 100 novinara.
„Kako se rat u Gazi bliži svom petom mjesecu, IFJ i mnoge podružnice širom svijeta mobilizuju podršku putem javnih akcija novinara i medijskih radnika u Palestini, posebno njenih članova Palestinskog novinarskog sindikata (PJS)“, piše u saopštenju IFJ.
U saopštenju je istaknuto da je stotinu novinara ubijeno za četiri mjeseca, „što je ekvivalent za sedam ubijenih novinara sedmično“.
„Ovaj masakr je strašna i neopravdana tragedija“, naglasili su.
Osim toga, navodi se da su potrebe novinara koji rade u Gazi velike, te da usred zime novinarima i njihovim porodicama nedostaje svega, a posebno najnužnijih stvari poput odjeće, deka, šatora, hrane, vode... Nestašica ovih osnovnih potrepština na ovoj teritoriji rezultira i skokom cijena, piše IFJ, dodajući da osnovna roba, tamo gdje je dostupna, više nije pristupačna.
Iz IFJ naglašavaju da su uznemireni i „lošim međunarodnim izvještavanjem o sukobu“, što je rezultat isključivanja svjetskih medija iz Pojasa Gaze od strane Izraela.
„Širom svijeta zaslužujemo da znamo šta se dešava u Gazi. Ovo namjerno uskraćivanje prava na izvještavanje predstavlja zloupotrebu slobode medija“, navedeno je iz IFJ.
IFJ prenosi i riječi podrške novinarskih organizacija, te navodi izjavu Nacionalnog sindikat novinara u Velikoj Britaniji i Irskoj (NUJ) koji je ponovio svoj poziv na hitnu istragu Međunarodnog krivičnog suda kako bi se osiguralo da svi incidenti napada na novinare, a koji po međunarodnom pravu predstavljaju ratne zločine, budu na odgovarajući način istraženi i da počinioci odgovaraju.
Podrška je stigla i od Maje Sever, predsjednice Evropske federacije novinara (EFJ) i predsjednice Sindikata hrvatskih novinara.
„Uoči Međunarodnog dana solidarnosti s palestinskim novinarima još jednom ponavljamo našu podršku iz Hrvatske svima vama hrabrim nosiocima istine. Toliko želimo da vas sve zagrlimo i zaštitimo. Bolno smo svjesni da su misli i molitve slaba utjeha, ali se nadamo da bar malo mogu malo pomoći“, kazala je između ostalog Sever.
Unifor, najveći sindikat privatnog sektora u Kanadi, takođe osuđuje masovne napade na civile u Gazi i alarmantan broj novinara i medijskih radnika koji su maltretirani, kojima je prijećeno i koji su ubijeni.
„Kao sindikalci, vjerujemo da svi novinari i medijski radnici imaju pravo na rad bez nasilja i prijetnji. Takođe napominjemo da namjerno ubijanje ili ubistvo civila, uključujući novinare, predstavlja kršenje međunarodnog humanitarnog prava“, naveli su iz Unifora.
Izvor: IFJ
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.