Fact-checkeri objavili otvoreno pismo Marku Zuckerbergu
Fact-checkeri objavili otvoreno pismo Marku Zuckerbergu
Preko stotinu organizacija potpisalo pismo kojim se ukazuje na moguće globalne posljedice Metine odluke
foto: Mark Zuckerberg / Facebook
Nakon najave o obustavi Metinog programa za provjeru činjenica u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), Međunarodna mreža za provjeru činjenica (The International Fact-Checking Network - IFCN) objavila je u petak otvoreno pismo upućeno Marku Zuckerbergu, osnivaču i izvršnom direktoru ove kompanije, javilo je Udruženje građana ''Zašto ne''.
Preko stotinu organizacija koje se bave provjerom činjenica iz cijelog svijeta potpisalo je ovo pismo, koje je objavljeno na stranici Poynter instituta za medije s Floride.
Zuckerberg je u utorak predstavio novu politiku svoje kompanije te rekao da će se Meta “riješiti provjeravača činjenica”.
U pismu organizacije ističu da ovakva odluka prijeti da poništi skoro desetljeće napretka u promovisanju tačnih informacija i brojne potvrđene pozitivne rezultate Metinog programa za provjeru činjenica koji funkcioniše na saradnji sa organizacijama za provjeru činjenica širom svijeta, uključujući i Zapadni Balkan.
Organizacije podsjećaju da je program pokrenut 2016. godine i da je doprinio pozitivnom iskustvu ljudi s Facebookom, Instagramom i Threadsom tako što je smanjio širenje lažnih i obmanjujućih informacija u njihovim feedovima.
U pismu se osporava tvrdnja Marka Zuckerberga da je program postao "alat za cenzuru" i naglaša da fact-checkeri nemaju ovlasti za uklanjanje sadržaja ili računa, već da je to isključivo odluka osoblja kompanije Meta.
Organizacije su podsjetile da je Meta od svih partnera za provjeru činjenica zahtijevala da se drže strogih standarda političke nepristrasnosti, čije je ispunjavanje osigurano verifikacijom kroz IFCN. To je značilo da nisu mogli imati bilo kakvu povezanost s političkim strankama ili kandidatima i kandidatkinjama ili zagovarati bilo kakve politike, te da su morali biti posvećeni objektivnosti i transparentnosti.
Također, organizacije su izrazile zabrinutost da bi ukidanje programa u SAD-u moglo imati globalne posljedice. Iako se plan za obustavu programa provjere činjenica odnosi za sada samo na SAD, fact-checkerske organizacije naglašavaju da Meta ima slične programe u više od 100 zemalja i da bi ukidanje programa u zemljama koje su osjetljive na dezinformacije imalo ozbiljne posljedice.
Organizacije su navele da ostaju spremne sarađivati s kompanijom Meta ili bilo kojom drugom tehnološkom platformom koja je zainteresovana za angažovanje provjere činjenica kao alata kako bi građani dobili potrebne informacije na osnovu kojih donose odluke u svakodnevnom životu.
Iz Raskrinkavanja, Metinog partnera u Bosni i Hercegovini, podržavaju stavove IFCN-a i ističu važnost novinarstva posvećenog provjeri činjenica za informisanje građana i građanki, ali i za njihovu zaštitu od brojnih online prevara.
Kompletno pismo, kao i njegove potpisnice, dostupne su na ovom linku. Organizacije za provjeru činjenica i dalje mogu potpisati ovo pismo, te se lista redovno ažurira novim potpisima.
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.