Facebook kritikovan zbog blokiranja pristupa profilima istraživača koji istražuju političke oglase i dezinformacije
Facebook kritikovan zbog blokiranja pristupa profilima istraživača koji istražuju političke oglase i dezinformacije
Projekti navedenih istraživača za cyber sigurnost su uključivali istraživanja o zavaravajućim političkim oglasima, dezinformacijama i lažnim tvrdnjama o vakcinama i koronavirusu.
foto: pixabay
Federalna komisija za trgovinu Sjedinjenih Američkih Država kritikovala je Facebook zbog iznošenja “obmanujućih tvrdnji” u datom objašnjenju za odluku o zabrani profila istraživačima koji istražuju političke oglase na toj platformi, piše Reuters.
Facebook je, kako piše Reuters, prošle sedmice objavio da je zabranio lične profile i pristup istraživačima sa univerziteta u New Yorku zbog zabrinutosti za privatnost drugih korisnika Facebooka. Prema navodima BBC-a, riječ je o istraživačima tima za cyber sigurnost, za koje Facebook tvrdi da su bez dozvole prikupljali podatke korisnika te društvene mreže.
Glasnogovornik Facebooka Joe Osborne je za magazin Wired rekao i da su istraživači prekršili pravila o privatnosti na toj društvenoj mreži, a odluku Facebooka da blokira pristup akademskim istraživačima koji istražuju političke oglase i dezinformacije su, prema pisanju BBC-a, kritikovali i britanski i američki političari.
Britanski zastupnik Damian Collins je optužio Facebook da je navedenom odlukom, radi vlastitih interesa, ugasio legitimna istraživanja, a BBC piše da su ovu odluku Facebooka kritikovali i američki političari i senatori Ron Wyden i Mark Warner. Wyden je optužio Facebook za “licemjerje i korištenje privatnosti" kao izgovor za suzbijanje istraživača koji izlažu probleme Facebooka, dok je Warner ovu odluku Facebooka nazvao "duboko zabrinjavajućom”.
Projekti navedenih istraživača za cyber sigurnost su uključivali istraživanja o zavaravajućim političkim oglasima, dezinformacijama i lažnim tvrdnjama o vakcinama i koronavirusu.
Tokom istraživanja navedenog cyber tima, korisnici Facebooka su trebali instalirati dodatna proširenja preglednika koja su im omogućavala da razmijene informacije o oglasima koji im se prikazuju, a BBC piše da istraživači tvrde da su podaci o tim oglasima jedini podaci koji su oni prikupljali.
Iz Facebooka tvrde da su se proširenjem preglednika, navodno prikupljali podaci o izdavaču svakog oglasa bez njihovog pristanka, uključujući njihova imena i prezimena, korisnička imena na Facebooku i vezu koja vodi do njihove profilne fotografije.
Podrška istraživačima je, kako piše BBC, upućena i iz Mozille, preglednika Firefoxa, iz koje je saopšteno da su se instaliranjem proširenja prikupljali podaci koji su povezani sa oglasima, kao i da se nisu prikupljali lični podaci ili podaci prijatelja korisnika Facebooka koji su učestvovali u tom istraživanju.
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.