Popularni servisi za fotografije više neće prihvatati radove napravljene pomoću vještačke inteligencije
Popularni servisi za fotografije više neće prihvatati radove napravljene pomoću vještačke inteligencije
29/09/2022
Navodi se kako postoji stvarna zabrinutost u pogledu autorskih prava.
foto: Pixabay
Popularni servis za fotografije Getty Images je najavio da neće prihvatiti fotografije koje su kreirane pomoću vještačke inteligencije i da će ukloniti sve takve radove, javlja PetaPixel.
Ovaj portal koji pokriva vijesti koje se tiču fotografije i kamere navodi kako im je Getty Images pokazao bilješku koju su poslali saradnicima, a u kojoj se navodi da slike generisane iz vještačkih inteligentnih (AI) generatora slika, kao što su Stable Diffusion, DALL-E i Midjourney, neće biti dozvoljene na njihovom servisu.
“Postoje otvorena pitanja u vezi sa autorskim pravima na rezultate ovih modela i postoje neriješeni problemi prava u vezi sa osnovnim slikama i metapodacima koji se koriste da obuče ove modele“, kažu iz te kompanije.
“Ove promjene ne sprečavaju podnošenje 3D rendera i ne utiču na upotrebu alata za digitalno uređivanje (npr. Photoshop, Illustrator, itd.) u pogledu modifikacije i kreiranja slika”, dodali su.
Izvršni direktor kompanije Getty Images Craig Peters kazao je za The Verge da ih je pravna nesigurnost koja okružuje AI-slike potaknula na ovakvu reakciju.
“Postoji stvarna zabrinutost u pogledu autorskih prava na rezultate ovih modela i neriješenih pitanja prava u vezi sa slikama, metapodacima slike i onim pojedincima koji se nalaze u slikama”, naveo je Peters.
Korisnici mogu čak i replicirati stil određenog fotografa, a kreatori AI generatora slika vjeruju da je takva tehnologija legalna, dok zakon nije uhvatio korak s ovom novom granicom.
The Vice napominje kako je popularnost alata poput DALL-E i Midjourney eksplodirala posljednjih mjeseci, s hiljadama umjetnika amatera koji koriste AI sisteme za generisanje nadrealnih slika koje su se mogle naći kako na Getty Images, tako i na drugom servisu za fotografije Shutterstock.
Ovaj portal piše kako su na Shutterstocku pretrage slika označenih s nazivom “Midjourney” donijele nekoliko fotografija s nepogrešivom estetikom AI alata, od kojih su mnoge imale visoke ocjene popularnosti i označene kao “često korištene”.
No, napominju kako su od ponedjeljka rezultati za taj pojam smanjeni.
Prenose pisanje Ars Technice u kojem se navodi da ni Shutterstock ni Getty Images izričito ne zabranjuju slike generisane umjetnom inteligencijom u svojim uvjetima korištenja, a korisnici Shutterstocka obično zarađuju oko 15 do 40 posto od onoga što kompanija zaradi kada proda sliku.
Getty Images je u srijedu promijenio kurs, rekavši da je zabranio postavljanje i prodaju slika generisanih umjetnom inteligencijom zbog zabrinutosti za autorska prava.
Umjetnik David O'Reilly je nedavno DALL-E nazvao “prevarom” te rekao da “potkopava radove svih vrsta kreatora, najočiglednije fotografa, ilustratora i konceptualnih umjetnika koji su svoje radove podijelili na internetu, a nikada nisu tražili da budu uključeni u vlasnički model učenja”.
Drugim riječima, kako piše The Vice, generisani radovi su rezultat algoritamskog procesa koji crpi originalnu umjetnost s interneta bez navođenja originalnog umjetnika.
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.