Freelance novinari pod najvećim pritiskom u Evropi
Freelance novinari pod najvećim pritiskom u Evropi
Freelance ekspertska grupa Evropske federacije novinara objavila pismo o stanju medijskih sloboda u Evropi.
foto: MC Redakcija/Nejra Hasečić
Freelance ekspertska grupa (FREG) Evropske federacije novinara (EFJ) jučer je objavila pismo u kojem su naveli da je sloboda medija pod sve većim pritiskom u Evropi, a da se ovo naročito odnosi na freelance novinare.
Rasprostranjenost lažnih sadržaja i gubitak demokratskih vrijednosti samo su neki od razloga koje ugrožavaju novinarsku profesiju. EFJ piše da se freelance novinari, u odnosu na novinare većih medija, nalaze u sve neravnopravnijem položaju.
Posljednji Svjetski indeks slobode medija Reportera bez granica je, kako ističu, pokazao da su političari ti koji sve više pokušavaju smanjiti prostor za nezavisno novinarstvo. To je, kako navode, vidljivo na primjerima tri vladajuće stranke u tri najlošije rangirane zemlje Evropske unije (EU), među kojima su Mađarska, Malta i Grčka. Istaknut je i pad nekih zemalja na ovom indeksu kod kojih je zabilježen porast slučajeva kršenja medijskih sloboda poput Italije, koja je prošle godine rangirana za pet mjesta niže. Među takvim zemljama su i zemlje kandidati za članstvo u EU, Bosna i Hercegovina, Srbija, Albanija i Turska, za koje piše da nastavljaju zatvarati novinare i ugrožavati medije putem online cenzure i kontrole pravosuđa.
EFJ navodi da postoje slučajevi kršenja medijskih sloboda u mnogim evropskim zemljama, a koje treba kontinuirano pratiti, poput sprečavanja da vlasti Srbije izruče bjeloruskog novinara Andreya Gniota jer bi se u Bjelorusiji suočio sa krivičnim prijavama i donošenja zakona u Češkoj Republici kojim se javna televizija u toj zemlji stavlja pod državnu kontrolu. Podsjetili su da platforma Safety of journalists bilježi veliki broj novinara i medijskih radnika koji su pritvoreni u Evropi, njih 141.
Iz EFJ-a ukazuju da se o ovim slučajevima mora govoriti tokom cijele godine. Ističu da je u nekim zemljama došlo do pobošljanja stanja medijskih sloboda, poput Poljske i Bugarske, zahvaljujući novim vladama koje više brinu o pravu na informacije.
Članovi FREG-a ističu da je nedavno oslobađanje osnivača WikiLeaksa Juliana Assangea pokazalo da se isplatila višegodišnja borba za njegovu slobodu.
“To bi mogla biti inspiracija koja nam je svima potrebna da vjerujemo da svako od nas ima moć i glas da promijeni ono što se čini kao sumorna budućnost”, naveli su.
Iz ove organizacije ističu da je potrebno nastaviti borbu za veća prava novinara, naročito za freelance novinare u Evropi.
Izvor: EFJ
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.