Vanja Stokić i Ajdin Kamber dobitnici Regionalne EU nagrade za istraživačko novinarstvo

Vanja Stokić i Ajdin Kamber dobili Regionalna EU nagrada za istraživačko novinarstvo

Vanja Stokić i Ajdin Kamber dobitnici Regionalne EU nagrade za istraživačko novinarstvo

Urednici i novinaru eTrafike nagrada dodijeljena za tekst i dokumentarni film o utapanju migranata u graničnim rijekama između Srbije, BiH i Hrvatske

foto: Ustupljena fotografija

Urednica i novinar eTrafike Vanja Stokić i Ajdin Kamber osvojili su treće mjesto Regionalne EU nagrade za istraživačko novinarstvo, javila je eTrafika.

Nagrada im je dodijeljena za tekst i dokumentarni film o utapanju migranata u graničnim rijekama između Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

Prvo mjesto osvojila je Ksenija Pavkov, novinarka televizije N1 iz Srbije, za dokumentarni film “U mreži”, u kojem je istraživala kako funkcionišu kriminalne krijumčarske bande čije su žrtve izbjeglice i migranti, a koje su godinama djelovale na teritoriji Srbije. Drugo mjesto je osvojio Saša Dragojlo, novinar portala Balkan Insight, takođe iz Srbije, za priču Albanska veza: Kalašnjikovi raspiruju rat krijumčarskih bandi na sjeveru Srbije.

Nagradu je u prošli petak u Ankari u ime eTrafike preuzeo Ajdin Kamber koji je rekao da je nagrada sjajna motivacija za dalji rad i izvještavanje o ovim temama.

“Nagrada potvrđuje da je ovo što radimo dobro i da smo na dobrom putu. Ona je iznad svega podstrek da se i dalje bavimo ovim temama, da i dalje budemo uporni i vrijedni. Smatramo da bi se kroz ovu nagradu i kroz sve festivale na kojima se film prikazuje, moglo doprijeti do šire publike i do različitih donosioca odluka, jer sam film se bavi migrantima i izbjeglicama o kojima izvještavamo godinama”, izjavio je Kamber.

Naglasio je da to nisu ni jednostavne ni lake teme, ali da je najteže upravo migrantima i izbjeglicama.

“Susreli smo se sa raznim patnjama, posebno na zapadu BiH i na tom putu, nažalost, oni stradaju, što naš film pokazuje. Mnogi od njih stradaju na najgore moguće načine i njihova tijela nikad neće biti pronađena. Ovaj film je naš mali doprinos borbi porodica koje su izgubile svoje članove”, rekao je Kamber.

Dokumentarni film „Brat“ sniman je na 18 lokacija u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Hrvatskoj, od februara do novembra 2023. godine. Obrađuje temu utapanja migranata u graničnim rijekama, prilikom prelaska iz jedne zemlje u drugu. Tokom snimanja pronađeno je više od 50 grobova neidentifikovanih osoba u Bosni i Hercegovini i Srbiji. Većina njih je sahranjena bez uzimanja uzorka za DNK analizu. To, kako piše eTrafika, znači da porodice tih osoba nikada neće saznati šta se desilo sa njima, živjet će u nadi da se radi samo o prekinutom kontaktu, ali i strepnji da više nisu živi. eTrafika naglašava da je stvaran broj takvih porodica mnogo veći. Ovo stanje označeno je terminom “nezaključeni gubitak”, gdje porodice tuguju zbog gubitka svog člana, ali istovremeno se nadaju da je on još živ. 

Dokumentarni film „Brat“ osvojio je ranije još nekoliko nagrada među kojima su regionalna nagrada za humanost u novinarstvu na Festivalu reportaže i reportera Fra Ma Fu u Daruvaru i priznanje za najbolji dokumentarac Međunarodnog film festivala Tekka iz Singapura.

Na konkursu za ovu nagradu pristigle su 283 prijave iz šest zemalja. Pobjednike regionalne nagrade birali su povjerenica za ljudska prava u Vijeću Evrope Dunja Mijatović, novinar Drago Hedl i novinar Can Ertuna. Nagrada EU za istraživačko novinarstvo 2024. dio je projekta „Jačanje kvalitetnog novinarstva na Zapadnom Balkanu i Turskoj II“, a organizator je Thomson fondacija. Aktivnosti u okviru ovog projekta imaju za cilj da prepoznaju i promovišu izuzetna dostignuća u istraživačkom novinarstvu uz istovremeno jačanje svijesti i kapaciteta o značaju kvalitetnog novinarstva u regionu.

Izvor: eTrafika, N1

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.