Italijanski novinar na meti špijunskog softvera: Organizacije traže istragu

Francesco Cancellato, prva meta izraelskog špijunskog softvera Paragon

Italijanski novinar na meti špijunskog softvera: Organizacije traže istragu

Novinari i civilno društvo dobijali poruke od WhatsAppa da su njihovi uređaji kompromitovani

foto: Pixabay / Ilustracija

Mobilni telefon glavnog urednika italijanskog novinskog portala Fanpage.it Francesca Cancellata bio je meta špijunskog softvera izraelske firme Paragon Solutions, saopštio je u ponedjeljak Komitet za zaštitu novinara (CPJ). Ova organizacija zatražila je temeljitu istragu od italijanskih vlasti i sankcije za počinitelje.

“Napad na istraživačkog novinara Francesca Cancellata špijunskim softverom Paragon predstavlja ozbiljno kršenje novinarskih prava i sloboda“, izjavio je predstavnik CPJ-a za Evropu Attila Mong.

Naglasio je da italijanske vlasti moraju dokazati da neće tolerisati nezakoniti nadzor medija te da novinarima mora biti osigurana povjerljivost izvora, bez straha da će biti špijunirani.

Francesco Cancellato je rekao da mu je 31. januara iz WhatsAppa, aplikacije za razmjenu poruka u vlasništvu kompanije Meta, stigla poruka u kojoj se navodi da je ta kompanija “prekinula aktivnosti špijunske kompanije” za koju vjeruje da je napala njegov telefon i možda pristupila njegovim “podacima, uključujući poruke sačuvane na uređaju”.

CPJ piše da je Cancellato poznat po svojim istragama o korupciji, organiziranom kriminalu i italijanskoj krajnjoj desnici. IFJ navodi da su novinari Fanpage.it u junu 2024. bili na tajnom zadatku i razotkrili omladinski ogranak stranke italijanske premijerke Georgije Meloni, koji se navodno upustio u fašističko skandiranje.

Cancellato je, kako piše CPJ, prvi novinar koji se javio nakon što je WhatsApp saopštio da je u decembru otkrio pokušaj hakovanja usmjeren na oko 90 korisnika širom svijeta, uključujući predstavnike civilnog društva i medijske ličnosti u desetinama zemalja. Iz WhatsAppa su rekli da su firmi Paragon Solutions izdali pismo kojim se od primaoca zahtijeva da odmah prekine nezakonitu radnju.

Špijunski softver Paragon Solutions, kako je javila Međunarodna federacija novinara (IFJ), poznat pod nazivom Graphite, koriste klijenti vlada, slično kao i druga cyber oružja. Prema WhatsAppu, navodni napadi su otkriveni u decembru 2024. godine, ali nije jasno koliko dugo su korisnici mogli biti ugroženi.

Italijanska vlada je u izjavi od 5. februara navela da je na meti bilo sedam neimenovanih korisnika WhatsAppa u zemlji koji su pogođeni ovim softverom. Vlada je negirala bilo kakvu umiješanost i zadužila italijansku Nacionalnu agenciju za cyber sigurnost da istraži slučaj. Novinski izvještaji od narednog dana istakli su da je Paragon prekinuo poslovanje s Italijom nakon što vlada te zemlje nije odgovorila na tvrdnje o špijuniranju.

Generalni sekretar IFJ-a Anthony Bellanger rekao je da ova organizacija snažno osuđuje špijuniranje novinara i civilnog društva, čime se krše nacionalni zakoni, dodajući da su ove prakse osmišljene kako bi zastrašile i potkopale rad novinara i medija.

''Meta, ako zna ko stoji iza ovih zločina, mora otkriti ove informacije kako bi podržala odgovornost. Drago nam je što će IFJ voditi borbu protiv nadzora nad novinarima u saradnji s nacionalnim sindikatima novinara, profesionalnim grupama i međunarodnim tijelima'', izjavio je Bellanger.

Izvor: CPJ, IFJ

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.