Medijske organizacije traže zaštitu novinara od hakerskog špijuniranja u Evropskoj uniji

Međunarodne organizacije pozivaju na transparentnost zbog špijuniranja italijanskog novinara

Medijske organizacije traže zaštitu novinara od hakerskog špijuniranja u Evropskoj uniji

Organizacije su pozvale novinare da im se obrate ukoliko su primili poruke od WhatsAppa o hakovanju

foto: Fanpage.it

Međunarodni institut za medije (IPI), zajedno sa partnerskim organizacijama platforme Media Freedom Rapid Response (MFRR), pozvao je italijanske vlasti da rasvijetle nedavni slučaj korištenja špijunske tehnologije za praćenje urednika novinske kuće Fanpage Francesca Cancellata.

Novinarske oganizacije navode da su uznemirene najnovijim slučajem korištenja naprednih špijunskih tehnologija, što predstavlja, kako je naglašeno, još jedan ozbiljan napad na slobodu medija.

Istraživački novinar Francesco Cancellato bio je među više od 90 pojedinaca širom svijeta kojima je aplikacija za razmjenu poruka WhatsApp hakovana pomoću Graphitea, vojnog špijunskog softvera.

Iz WhatsAppa, aplikacije u vlasništvu kompanije Meta, u decembru 2024. je rečeno da su zaustavljeni napadi špijunskim softverom, a da su na listi pogođenih bili novinari i članovi civilnog društva širom svijeta. Za sada je poznato da su pojedinci bili meta u 13 država članica EU: Austriji, Belgiji, Kipru, Češkoj, Danskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Latviji, Litvaniji, Holandiji, Portugalu, Španiji i Švedskoj.

U Italiji je otvorena istraga u ovom slučaju, a organizacije navode da više faktora ukazuje na uključenost najmanje jedne državne agencije iz Italije.

MFRR je naglasio potrebu za hitnim i temeljitim istragama kako bi se utvrdio izvor nadzora i koliko je medijskih profesionalaca pogođeno, u kojim zemljama, koliko dugo i pod kojim pravnim opravdanjem.

“Oni koji su odgovorni za potencijalno nezakonito praćenje novinara moraju biti pozvani na odgovornost i moraju se poduzeti koraci da se procijeni zašto su pravne mjere zaštite novinara od neprimjerenog nadzora potencijalno nedjelotvorne u državama članicama EU”, navodi MFRR.

Organizacije su pozvale EU da osigura provedbu Evropskog zakona o slobodi medija (EMFA) koji postavlja novu zaštitu za novinare unutar EU od neprimjerenog nadzora.

Organizacije su podržale inicijativu italijanskih zastupnika u Evropskom parlamentu da zatraže od Evropskog parlamenta da uspostavi Komisiju za istrage u slučaju špijunskog softvera Graphite.

Pozvale su i da se novinari u EU, ukoliko su primili poruke WhatsAppa o hakovanju u decembru 2024., obrate predstavnicima MFRR-a putem e-mail adrese: contactMFRR@proton.me.

Izvor: IPI, EFJ

___

 

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.