Seks i globalizacija ženskog tinejdžerstva
U okviru istraživanja Mediacentra, u tekstu “Seks i globalizacija ženskog tinejdžerstva: hrvatski i srpski teen časopisi novog doba”, Mima Simić, analizirajući najpopularnije „nove“ tinejdžerske časopise, pokazuje na koje je načine ideološko-ekonomski prijelaz iz socijalizma u kapitalizam utjecao na kreaciju tinejdžerskih (ženskih) rodnih i seksualnih identiteta.
Tekst “Seks i globalizacija ženskog tinejdžerstva: hrvatski i srpski teen časopisi novog doba” Mima Simić pripremila je za potrebe istraživačkog projekta Rodni stereotipi u medijima: reprezentacija žena u štampanim medijima u Jugoistočnoj Europi, Mediacentra Sarajevo. Kao rezultat ovog projekta, regionalnog istraživanja medijskog portretiranja žena i roda u medijima, nastao je zbornik naučno-istraživačkih radova „Stereotipizacija: Predstavljanje žena u štampanim medijima u Jugoistočnoj Evropi“ (ur. Nirman Moranjak Bamburać, Tarik Jusić, Adla Isanović).
Zbornik u kojem je objavljen i tekst Mime Simić (Hrvatska), sadrži istraživačke radove autora i autorica iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Makedonije i Srbije.
Urednica Nirman Moranjak Bamburać u svom uvodniku „Nepodnošljiva lakoća stereotipa„ navela je: „Mima Simić u svojoj analizi teen časopisa kao tipičnih fenomena potržnjene medijske proizvodnje veoma dobro primjećuje kako je transformacija iz socijalističkog u kapitalističko društvo osobito bolna za tinejdžerke, kojima su teen časopisi često jedini izvor informacija o seksualnosti i koji pod krinkom savjeta stručnjakinja provode tehnologiju orođavanja djevojaka prema važećoj patrijarhalnoj heteroseksualnoj matrici. I ovo je sigurno jedna od glokalizacijskih pojava, jer je poznato da globalizacijski kapitalizam više nije obavezno povezan sa heteroseksualnim patrijarhatom, već veoma dobro u robu pretvara i postmoderne fluidne identitete (poput queer identiteta), za koje se mislilo da su učinkovit oblik otpora rigidnim politikama identiteta.” (Nirman Moranjak Bamburać, 2007:44)
Abstrakt teksta Mime Simić:
„U analizi fenomena najpopularnijih "novih" tinejdžerskih časopisa koji su na hrvatsku i srpsku pop-kulturalnu scenu stupili raspadom Jugoslavije (Hrvatska: Teen, OK!; Srbija: Bravo, Bravo Girl, Cool Girl), autorica utvrđuje na koje je načine ideološko-ekonomski prijelaz iz socijalizma u kapitalizam utjecao na kreaciju tinejdžerskih (ženskih) rodnih i seksualnih identiteta. Ispitujući ulogu časopisa kao ideoloških oruđa u procesu edukacije, enkulturacije i rodnog/seksualnog užljebljenja djevojaka, autorica osobitu pozornost obraća na potencijalno disruptivne (lezbijske, transrodne, politički potentne) elemente teksta, dolazeći do depresivnog zaključka da u "postmodernom", "postfeminističkom" (dakle, i "postpatrijarhalnom") globalizacijskom kapitalizmu svaki pokušaj subverzije i otpora biva neutraliziran komodifikacijom.“Cijeli tekst možete preuzeti u .PDF formatu ovdje:Mima SIMIĆ, “Seks i globalizacija ženskog tinejdžerstva: hrvatski i srpski teen časopisi novog doba”Objavljeno u: Nirman Moranjak BAMBURAĆ, Tarik JUSIĆ, Adla ISANOVIĆ (ur.). STEREOTIPIZACIJA: PREDSTAVLJANJE ŽENA U ŠTAMPANIM MEDIJIMA U JUGOISTOČNOJ EVROPI. Mediacentar Sarajevo, 2007. Str 165-189.
Također, objavljena je i dostupna i engleska verzija teksta:
Mima SIMIĆ, “Sex and the Globalisation of Female Teenagehood: Croatian and Serbian Teen Magazines of the New Era“In: Nirman Moranjak BAMBURAĆ, Tarik JUSIĆ, Adla ISANOVIĆ (eds.). STEREOTYPING: REPRESENTATION OF WOMEN IN PRINT MEDIA IN SOUTH EAST EUROPE. Mediacentar Sarajevo, 2006. pp 161-186
..........................................................................................................................
O autorici:Mima SIMIĆ je književnica, ulična i akademska aktivistica, filmska i kulturalna kritičarka, prevoditeljica, liderica underground benda Drvena Marija. Magistrirala je na Odsjeku za rodne studije na CEU-u u Budimpešti, prethodno se obrazovavši na području komparativne književnosti i engleskog jezika u Zagrebu. Radove vezane uz polje kulturalne, feminističke i rodne teorije objavljivala u Trećoj, Quorumu, Zarezu, Hrvatskom filmskom ljetopisu, Aktu, K.-u i Feralu, no ništa manje nije prisutna ni na književnoj sceni. Autorica je knjige Pustolovina Glorije Scott (2005).
O projektu:Projekat “Rodni stereotipi u medijima: reprezentacija žena u štampanim medijima u Jugoistočnoj Europi” predstavlja zajednički poduhvat Mreže za profesionalizaciju medija u jugoistočnoj Europi (SEENPM) i Balkanske mreže za ljudska prava (BHRN), koji su finansirali SEENPM, Fond otvoreno društvo BiH (FODBIH) i Ministarstvo inostranih poslova Danske – Program za susjede (NAB).Partneri na projektu su Albanski Institut za medije (Tirana, Albanija), Centar za razvoj medija (Sofija, Bugarska), Makedonski Institut za medije (Skopje, Makedonija), Mediacentar Beograd; (Beograd, Srbija), B.a.b.e - Budi aktivna, Budi emancipirana. Grupa za ženska ljudska prava (Zagreb, Hrvatska).