Školski čas za slobodu medija: medijima u BiH nedostaje odgovornosti
U okviru kampanje Medija manifest, a povodom 3. maja, Dana slobode medija i slobode izražavanja, učenici III gimnazije i Katoličkog školskog centra iz Sarajeva razgovarali su sa Kenanom Ćerimagićem, direktorom vijesti na NTV Hayat; Senkom Kurt, urednicom Radia Stari Grad i Ozrenom Kebom, urednikom magazina Gracija, o slobodi i odgovornosti medija u BiH.
„Kod nas su mediji preslobodni, nema odgovornosti za izgovorenu riječ i to je mnogo veći problem nego kada nema slobode medija. Danas u Bosni i Hercegovini možete reči šta god hoćete i mala je šansa da odgovarate zbog toga što kažete“, objasnio je Kenan Čerimagić, novinar i urednik NTV Hayat. Senka Kurt, urednica Radija Stari Grad istakla je da ''ukoliko se sloboda ne ograniči određenim pravilima, onda prelazimo u anarhiju.''
Podatak iz istraživanja javnog mnijenja o medijskim slobodama u BiH, da čak 83% građana iz BiH vjeruje medijima ohrabruje. Ipak, u istom istraživanju navodi se da građani vide medije kao politički i ekonomski zavisne od centara moći, i nedovoljno profesionalne. Ni među srednjoškolcima nisu izostajale oštre kritike na rad medija – pojedini učenici su posebno istaknuli problem senzacionalizma i dezinformacija, zbog kojih se okreću novim medijima - „za mene je internet puno bolji od televizije, jer na internetu možeš izabrati ono što želiš da znaš, iako ni na internetu sve informacije nisu potpuno tačne“, kaže jedan od učenika Katoličkog školskog centra u Sarajevu.
Ideja za organizovanjem ovih posjeta proistekla je iz želje da se više radi na izgradnji povjerenja između građana i medija, posebno među mladim ljudima, za koje mediji mogu predstavljati moćno sredstvo komunikacije ka institucijama vlasti i široj javnosti.