Slobodni glasovi 2024.: Održan trening za buduće novinare i novinarke
Osam učesnika iz BiH imalo priliku učiti o etičkim načelima, novinarskim formama i digitalnoj produkciji.
foto: Mediacentar Sarajevo
Trening za studente i studentice novinarstva u sklopu edukativnog programa „Slobodni glasovi“ održan je prošle sedmice u Sarajevu.
Trening je uključivao predavanja i radionice na kojima je tokom pet dana osam učesnika i učesnica iz cijele Bosne i Hercegovine imalo priliku učiti od šest urednika i urednica, novinara i novinarki o etičkim načelima, novinarskim formama i digitalnoj produkciji.
Studenti i studentice su tokom treninga slušali predavanja o tome kako napisati vijesti, šta je mobilno novinarstvo, koje su osnove digitalne produkcije, a naučeno su imali priliku isprobati kroz praktične zadatke. Predavači i predavačice su bili urednici i urednice, novinari i novinarke: Marija Arnautović, Anida Sokol, Mirza Ajnadžić, Albina Vicković, Nejra Hasečić, Selma Zulić Šiljak i Rašid Krupalija.
Trening je bio uvertira za predstojeću trosedmičnu praksu koju će polaznici i polaznice obavljati u četiri različita medija iz BiH. Pored dnevnih predavanja i vježbi, tokom večere studenti i studentice su imali priliku družiti se sa novinarima i novinarkama i slušati njihove savjete i priče o pripremama tekstova i radu na terenu.
“Ovaj trening je sjajna prilika za upoznavanje sa novinarskim pozivom i praksom koja me očekuje u budućnosti. Smatram da je ovo super način za stupanje neformalnog obrazovanja”, kazala je Adna Voljevica, polaznica treninga.
Glavni fokus treninga bio je na izvještavanju o nadolazećim lokalnim izborima u Bosni i Hercegovini. Učesnici i učesnice su se upoznali sa smjernicama za izvještavanje o izborima i učili o osnovnim profesionalnim standardima i pravilima za izvještavanje o izborima, te o važnim temama na lokalnom nivou. Kroz cijeli trening pripremali su teme o izborima o kojima će izvještavati tokom trosedmične prakse. Slušali su i kako se internet i i društvene mreže zloupotrebljavaju za uticaj na glasače i glasačice i izborne procese u Bosni i Hercegovini.
Rašid Krupalija, urednik Raskrinkavanje.ba, istakao je da se značaj ovakvih programa ogleda prvenstveno u građenju vještina za objektivno i informisano izvještavanje o izborima. Takvo izvještavanje je, dodaje, jedan od presudnih elemenata za održavanje slobodnih i fer izbora, koji su temelj slobodnog društva.
„U tom smislu, polaznici i polaznice su vjerujem usvojili znanja koja će im pomoći da budu servis glasačima i glasačicama koji, na kraju, odlučuju u kakvoj ćemo zemlji živjeti“, izjavio je Krupalija.
Voditeljica programa „Slobodni glasovi 2024“ Alena Velagić kaže da ovogodišnji program pruža studentima i studenticama jedinstvenu priliku da se uključe u izvještavanje o izborima, što je jedan od najzahtjevnijih zadataka za novinare i novinarke.
„Naša plaćena studentska praksa nije samo prilika za profesionalni razvoj, već i za aktivno učešće u važnom demokratskom procesu. Kroz obuhvatan trening i praktičan rad, studenti i studentice su dobili priliku da usvoje osnovna znanja i vještine u novinarstvu, ali i steknu iskustvo u korištenju osnovnih alata za obradu teksta i produkciju videa i drugih sadržaja za društvene mreže, ali i analizu političkih događaja“, naglasila je Velagić.
Nakon treninga počela je trosedmična praksa u bh. medijima: Nova TV (Sarajevo), Nezavisne novine (Banja Luka), RTV Slon (Tuzla) i N1 (Sarajevo). Velagić vjeruje da će praksa studentima i studenticama omogućiti da se dublje povežu sa temama od društvenog značaja i pripreme za karijere u medijima.
Tekst su pripremili učesnici programa „Slobodni glasovi“ Mehmed Đokić i Muhamed Sokić .
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.