Tuzla: javna debata u o mehanizmima zaštite radno–pravnog statusa medijskih uposlenika
U okviru MedijaManifesta, u Tuzli je 16.2. 2011. održana javna debata o mehanizmima zaštite radnih i drugih prava novinara i ostalih medijskih uposlenika. Debatu je organiziralo Udruženje BH novinari sa namjerom da se kroz konkretne primjere krženja radnih prava novinara u tuzlanskim medijima ukaže ne institucionalne i drige mehanizme zaštite radno-pravnog statusa medijskih uposlenika.
Kako je istaknuto u uvodnom dijelu debate, novinari se često susreću sa različitim oblicima kršenja prava na slobodu izražavanja i prava na plaćen i dostojanstven rad. Tome doprinose i državne institucije koje nisu našle odgovarajuće mjere za zaštitu novinara, ali i nikakvo ili eventualno blago sankcionisanje ponašanja vlasnika medija, bahatih direktora i poslušnih urednika.
- BH novinari aktivno rade na zaštiti prava novinara koja proizilaze iz zakonskih okvira. U planu je serija radionica na kojima ćemo upoznati novinare sa njihovim pravima i obavezama jer samo na taj način oni mogu prepoznati kada se njihova prava krše, kazala je Borka Rudić, generalna tajnica Udruženja BH novinari.
Na činjenicu da se novinari teško odlučuju na organizovanje sindikalnih organizacija u svojim medijima, kao osnovnog oblika organizovanja medijskih uposlenika i snažnog mehanizma zaštite profesije i radnika ukazao je Amer Toskić, predsjednik Sindikata medija i grafičkih radnika BiH.
- Ne postoji želja, volja i hrabrost novinara da se suprotstave samovolji vlasnika na vrijeme. Prvi pokazatelj je da većina medija u TK nema formirano Vijeće uposlenika, a kada se problem desi onda se malo toga može učiniti, kazao je Toskić.
Zanimljivo je da javnost i kolege iz medijske zajednice često prešućuju ili odobravaju progon i šikaniranje svojih kolega, što nije slučaj kada je riječ o drugim preduzećima, djelatnostima ili ugnjetavanim pojedincima. Zoran primjer bio je nedavni štrajk uposlenika Tuzlanskog lista na koji je podsjetila nezakonito otpuštena urednica Jasna Subotić, koji je pokazao da je na “sceni prisutna sloboda vlasnika, a ne medija”.
Brojni su drugi primjeri koji pokazuju kako inspekcijske i pravosudne institucije tolerišu ovakovo nezakonito stanje, a i sami predstavnici Kantonalne uprave za inspekcijske poslove su naglasili da je na terenu situacija takva da se konstatuje prekršaj, a da je na radnicima da svoja prava dalje ostvaruju putem suda.
Osim predstavnika udruženja BH novinari i Sindikata grafičara, izdavača i medijskih radnika, na debati su govorili Jasna Subotić, nezakonito otpuštena urednica Tuzlanskog lista, Vedada Baraković, profesorica sa Studija žurnalisitke na Filozofskom fakultetu u Tuzli i Aziza Ibraković, inspektorica Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Tuzla.
Na kraju debate organizator je predstavio brošuru “100 prvih pitanja ....o pravima medijskih uposlenika u BiH” koja treba poslužiti medijskim uposlenicima kao vodič kroz savladavanje problema sa kojima se suočavaju novinari i medjski uposlenici u procesu zaštite svojih prava.