Saradnja za rješenja – Mediji, civilno društvo i mladi za inkluzivnije lokalne politike

Saradnja za rješenja – Mediji, civilno društvo i mladi za inkluzivnije lokalne politike
2025
Mediacentar Sarajevo pokrenuo je interdisciplinarni program koji povezuje novinarstvo orijentisano na rješenja (SoJo priče), grassroots aktivizam organizacija civilnog društva i različite formalne i neformalne mehanizme građanskog učešća. Program je nastao iz želje da se lokalnim medijima omogući produkcija priča koje u središte stavljaju konkretne modele za rješavanje problema u zajednici i ublažavanje njihovog društvenog uticaja. Istovremeno, cilj je i da se organizacijama civilnog društva pruži prilika za dublju i dugoročniju saradnju s lokalnim i regionalnim medijima u BiH, tako da se o njihovim društvenim misijama izvještava tematski i sadržajno, a ne samo kroz pojedinačne aktivnosti.
Imajući u vidu da priče orijentisane na rješenja nisu značajno zastupljene u medijskom prostoru u BiH, te da je izazovno doći do tema koje bi bile odgovarajuće, Mediacentar je razvio metodologiju koja uključuje kritički dijalog i saradnju na nivou lokalne zajednice, a u produkciji medijskog sadržaja primjenjuje metodologiju mentorstva i podrške većih medija iz BiH.
Ovaj program realizujemo na području jugozapadne i sjeverozapadne BiH (Unsko-sanski kanton, Kanton 10 i opštine prijedorske i banjalučke regije), na lokacijama koje su obilježene kao medijski opustošena područja ili područja u kojima se bilježi pad u broju i kvalitetu medijskog sadržaja, s ciljem da angažujemo građane i građanke oko medijskog sadržaja i doprinesemo razvijanju svijesti o značaju i povjerenju u novinarstvo.
U trajanju od deset mjeseci Mediacentar će:
• kreirati mrežu organizacija civilnog društva, mapirati njihove društvene misije i modele koje su razvili za rješavanje problema iz njihovih zajednica;
• facilitirati dijalog između novinara i novinarki i organizacija civilnog društva;
• realizirati medijski kamp za novinare i novinarke o SoJo novinarstvu – novinarstvu orijentisanom na rješenja;
• facilitirati mentorstvo i produkciju u izradi minimalno sedam SoJo priča iz ciljanih područja;
• u saradnji s organizacijama civilnog društva i novinarima koji su radili na pričama, koordinirati javno predstavljanje modela rješenja i građanske javne rasprave o novinarstvu iz lokalnih zajednica.
U konačnici, krajnji cilj jeste da građani i građanke iz lokalnih zajednica imaju otvorenu javnu diskusiju o pričama i rješenjima iz SoJo novinarstva, te da se mediji i organizacije civilnog društva prepoznaju kao ključni partneri u lokalnim zajednicama, doprinoseći demokratskim, inkluzivnim, rodno ravnopravnim i nediskriminirajućim mehanizmima za građansko učešće.
Ovaj projekat realiziramo uz podršku Ministarstva vanjskih poslova Njemačke putem ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) i zivik programa finansiranja.
