• YouTube

Vijesti i događaji

Euronews Srbija otpustio još 12 zaposlenika

Euronews Srbija otpustio još 12 zaposlenika

Euronews Srbija otpustio još 12 zaposlenika

Medijske organizacije poručuju da Euronews Srbija mora odmah prestati s otpuštanjem medijskih radnika zbog odbrane profesije.

foto: Unsplash/Jakob Owens

U najnovijem talasu otkaza na Euronewsu Srbija, prošle sedmice je najmanje 12 novinara i zaposlenih u tom mediju dobilo rješenja o raskidu ugovora o radu. Razlozi za ove raskide su navodni tehnološki višak, uz obrazloženje o organizacionim promjenama i prestanku potrebe za njihovim radnim mjestima, saopštilo je Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Osim otkaza, iz NUNS-a navode da su nekim zaposlenima tog medija ponuđeni aneksi ugovora sa smanjenim platama. Najnoviji talas otpuštanja i pritisaka na medijske radnike Euronewsa Srbija osudili su NUNS, Udruženje novinara Srbije (UNS), Granski sindikat “Nezavisnost” i Evropska federacija novinara (EFJ).

“Posebno zabrinjava činjenica da su ovi otkazi rezultat netransparentnih i ad-hoc kriterijuma ocenjivanja, koji su sprovedeni na krajnje sporan način – bez obrazloženja, bez dokaza i u suprotnosti sa pravilima koje je sam poslodavac propisao. Evaluacije rada bile su paušalne, nepotpune i nedosledne, a zaposleni nisu imali mogućnost da se na njih adekvatno izjasne. Ugroženi su temelji profesionalnog i dostojanstvenog rada”, piše u zajedničkom saopštenju ovih organizacija.

Ova situacija, kako ističu, traje otkako su funkcije preuzele regionalna direktorica za Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru, Minja Miletić, i glavna i odgovorna urednica, Dragana Pejović. Nakon njihovog dolaska na te funkcije, kako piše u saopštenju, ulagalo se u nove projekte, pravili su se dodatni troškovi i zapošljavan je veći broj ljudi – među kojima su i oni koji su prošle sedmice dobili otkaz.

Podsjetili su da su zaposleni u Euronewsu Srbija mjesecima izloženi cenzuri, zabrani postavljanja pitanja predstavnicima vlasti, prijetnjama otkazima, represiji zbog izražavanja profesionalnog neslaganja i otvorenim zahtjevima za lojalnošću vlasniku.

“Mesecima novinari i medijski radnici rade u atmosferi napetosti i neizvesnosti, izazvanoj kontinuiranim pritiscima i stalnim isčekivanjem daljih poteza poslodavca, uz obrazloženje da su navodno vlasnici nezadovoljni postignutim rezultatima. Takva situacija ozbiljno je narušila njihovo zdravlje i osećaj sigurnosti na radnom mestu”, ističe se u saopštenju.

Novim otpuštanjima prethodio je otkaz novinarki Mariji Šehić, koji je pravdan navodnim nesavjesnim izvršavanjem radnih obaveza i povredom radne discipline, a suštinski, kako navode organizacije, predstavlja odmazdu zbog njenog profesionalnog i hrabrog angažmana u borbi za novinarski integritet i radna prava.

Raskrikavanje.rs piše da je među otpuštenima i dugogodišnji TV novinar Milan Šarić, koji je na Euronews televiziji od njenog osnivanja. Njemu je prošle srijede, potpuno iznenada, nakon što je završio emisiju, uručeno rješenje o otkazu koje je odmah stupilo na snagu.

Šarić je za Raskrikavanje rekao da su otkazi sprovedeni pod okriljem nove sistematizacije, čiji je dokument izložen na oglasnoj tabli koja, kako tvrdi, nije postojala sve do nedjelje, 15. juna, tri dana nakon što je Marija Šehić dobila otkaz.

“Stavili su plutenu tablu na kojoj su napisali ‘oglasna tabla društva’. Stavili su jedno rešenje o sistematizaciji, u kojem se nalazi obrazloženje, da to rade nakon analize tržišta, nakon analize dosadašnjih rezultata, zbog potrebe postepene transformacije ka digitalizaciji... Pritom sva mesta koja se otvaraju su televizijska mesta, nisu digital”, objasnio je on.

Za zaposlenike koji prošle srijede nisu bili u redakciji, tokom dana su, kako piše Raskrikavanje, bez ikakvog prethodnog obavještenja ugašeni poslovni mejlovi. Također, ovaj medij navodi da je na njihove bankovne račune uplaćen novac nepoznate svrhe, za koji sumnjaju da predstavlja otpremnine.

Organizacije podsjećaju da je ovakav odnos prema novinarima i medijskim radnicima Euronewsa Srbija postao vidljiviji javnosti kada je 18. aprila, bez znanja i saglasnosti većine redakcije, u ime medija objavljen tekst “Pozivamo nadležne da omoguće rad RTS-a”, od kojeg se čak 78 novinara i medijskih radnika Euronews Srbija javno ogradilo. Tekst je objavljen tokom studentskih blokada RTS-a, a u njemu se, kako piše Raskrikavanje, osuđivala blokada javnog servisa.

Raskrikavanje navodi da su zaposleni koji se nisu priključili javnoj pobuni u aprilu nagrađeni. Neki su, kako se tvrdi, unaprijeđeni i povjerene su im važnije emisije. S druge strane, glasniji dio redakcije koji je ukazivao na nepravdu navodno je dobio niske ocjene u evaluaciji zaposlenih, koju je radila osoba za koju se sumnja da nije kvalifikovana za takav zadatak.

NUNS, UNS, Granski sindikat “Nezavisnost” i EFJ pozvali su menadžment i uredništvo Euronewsa Srbija da odmah obustave otpuštanja, pritiske i degradaciju zaposlenih, te da ponište odluke o otkazima koje su donesene na netransparentan i nezakonit način. Također su zatražili da se evaluacije provedu u skladu sa zakonom – objektivno, argumentovano i uz poštovanje prava zaposlenih, da se hitno uspostavi i primijeni akt o zaštiti uređivačke nezavisnosti, kao i da se omoguće uslovi za slobodan, nezavisan i dostojanstven rad bez straha od represije i profesionalne odmazde.

Posebno su naglasili da profesionalni standardi, novinarska etika i javni interes ne smiju biti žrtvovani zbog političkih ili vlasničkih interesa.

EFJ je o posljednjim otkazima već obavijestila Platformu Vijeća Evrope za zaštitu novinarstva i novinara i zatražila pokretanje istrage o postupcima rukovodstva Euronewsa Srbija. 

Izvor: NUNS, EFJ, Raskrikavanje.rs

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.