Kamermani dobili zahtjev da izbjegavaju seksističke snimke takmičarki na Olimpijadi
Kamermani dobili zahtjev da izbjegavaju seksističke snimke takmičarki na Olimpijadi
Na ovogodišnjim Igrama je prvi put više mjesta u udarnim terminima dato takmičenjima sportašica kako bi se poboljšala njihova vidljivost.
foto: Pixabay/Ilustracija, Garten-gg
Kako bi se izbjegli stereotipi i seksizam prilikom izvještavanja sa Olimpijskih igara iz Pariza, zvanični emiter Igara Olympic Broadcasting Services-OBS uputio je poziv kamermanima da na isti način snimaju takmičare i takmičarke, prenosi The Guardian.
Šef OBS-a Yiannis Exarchos je, kako se navodi, u svom obraćanju novinarima u Parizu rekao da je OBS ažurirao smjernice za operatere kamera koji su uglavnom muškarci.
"Nažalost, u nekim događajima se žene još uvijek snimaju na način da možete prepoznati da stereotipi i seksizam ostaju, čak i po načinu na koji neki kamermani drugačije kadriraju takmičare i takmičarke", rekao je Exarchos.
Dodao je da se problem uglavnom svodi na “nesvjesnu pristrasnost” gdje su kamermani i televizijski urednici skloniji da izbliza prikažu takmičarke nego takmičare.
Zvanični emiter OBS je odgovaran za televizijsko pokrivanje Olimpijskih igara i njegovi snimci se proslijeđuju nosiocima TV prava širom svijeta.
Exarchos je ukazao i na to da su se sa Olimpijskih igara ranije tradicionalno prenosili i isticali muški događaji, a France24 prenosi da su ovogodišnji organizatori napravili brojne promjene kako bi se više isticala takmičenja u kojim sudjeluju žene. Tako bi, umjesto muške trke, ženski maraton ove godine trebao biti završni događaj Igara.
Jednak medijski prostor za sportašice na Olimpijadi u Parizu je od Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) ranije zatražila i Međunarodna federacija novinara, koja je podsjetila MOK i medijske organizacije da promovišu politiku nulte tolerancije protiv bilo kojeg oblika nasilja, uznemiravanja i diskriminacije tokom Igara i ohrabrila medijske profesionalce da promovišu fer i nepristrasno izvještavanje.
Marie Sallois, direktorica zadužena za rodnu ravnopravnost u MOK-u, rekla je da su Igre u Parizu "de facto najveća svjetska platforma za promovisanje rodne ravnopravnosti u sportu i kroz sport". Ukazala je i da su tokom ceremonije svečanog otvorenja Igara, u delegacijama skoro svih zemalja zastave nosili i muškarci i žene.
Iz medija navode da je na posljednjim Olimpijskim igrama u Parizu održanim 1924. godine bilo samo četiri posto takmičarki i da su učestvovale samo u sportovima koji su se smatrali “prikladni” za žene poput plivanja, tenisa i kriketa.
Iz MOK-a su izvijestili da su Igre u Parizu prve na kojima će nastupiti jednak broj takmičara i takmičarki, pri čemu je takmičenjima sportašica dato više mjesta u udarnim terminima kako bi se poboljšala njihova vidljivost. Predsjednik MOK-a Thomas Bach je rekao da je to rezultiralo ogromnim naporima Komiteta i da je to njihov “doprinos rodno ravnopravnijem svijetu”.
Bosnu i Hercegovinu na ovogodišnjoj Olimpijadi predstavlja pet sportista, od kojih su tri takmičarke, plivačica Lana Pudar i džudistkinje Larisa Cerić i Aleksandra Samardžić.
Izvor: The Guardian, France24
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.