Koalicija za žene u novinarstvu pozvala međunarodnu zajednicu da spasi 22-godišnju novinarku iz Gaze
Koalicija za žene u novinarstvu pozvala međunarodnu zajednicu da spasi 22-godišnju novinarku iz Gaze
Novinarka i njena porodica pokušavaju da izađu iz Gaze.
foto: screenshot/We are not the numbers
Koalicija za žene u novinarstvu (CFWIJ) pozvala je međunarodnu zajednicu da pristupi akciji spašavanja 22-godišnje freelance novinarke iz Gaze Eman Alhaj Ali. Poziv na akciju spašavanja uslijedio je nakon što je u izraeslskim napadima njen dom uništen, a njena sedmeročlana porodica raseljena više od osam mjeseci.
CFWIJ piše da je novinarki Eman Alhaj Ali, kao i njenoj porodici, uskraćeno pružanje humanitarne pomoći te se suočavaju sa ozbiljnom nestašicom hrane. Također, CFWIJ navodi da se ova mlada novinarka i njena porodica prijavljuju za evakuaciju, ali da se na tom putu suočavaju sa previsokim troškovima, ali i nedostatkom zaštite međunarodne zajednice. Jedan od problema zbog kojeg nisu u mogućnosti evakuirati u Kairo je i ponovo zatvaranje graničnog prijelaza Rafah. Iz CFWIJ-a zahtijevaju od Izraela i Egipta da odmah ponovno otvore granični prijelaz Rafah.
“Međunarodna zajednica se hitno mora pozabaviti nevoljom novinara u Gazi. Sigurnost Eman Alhaj Ali i njene porodice, kao i drugih novinara, trebaju biti prioritet”, ističu iz CFWIJ.
Iz CFWIJ navode da ovo nije jedini slučaj i da se, na primjer, palestinska novinarka Plestia Alaqad, poznata po svom iscrpnom izvještavanju o krizi u regiji na društvenim mrežama, evakuirala u Australiju krajem novembra prošle godine.
CFWIJ ističe da su novinarke u Pojasu Gaze od 7. oktobra prošle godine izložene ekstremnim opasnostima, uključujući fizičke napade, prijetnje, kao i ubistva koja se dešavaju tokom izvještavanja. Među ubijenim novinarkama su, između ostalih, Salama Mema, Salma Mukhaimer, Duaa Sharaf, Alaa Taher Al Hassanat, Fara Omar i Amal Zohd.
Iz CFWIJ zahtijevaju od Hamasa i Izraela prekid vatre kako bi se omogućila sigurna dostava pomoći i kako bi se zaštitili civili. Također, apelovali su na Ujedinjene nacije, posebno UNESCO, da zaštite novinare koji izvještavaju sa ratom zahvaćenih područja i da vrše dalje pritiske kako bi se to omogućilo.
Izvor: CFWIJ
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.