Međunarodna i Evropska federacija novinara traže da se oslobode ukrajinski novinari koje je zatvorila Rusija

Međunarodna i Evropska federacija novinara traže da se oslobode zatvoreni ukrajnski novinari u Rusiji

Međunarodna i Evropska federacija novinara traže da se oslobode ukrajinski novinari koje je zatvorila Rusija

Prema podacima Nacionalne unije novinara Ukrajine (NUJU) u Rusiji je nezakonito zatvoreno najmanje 30 ukrajinskih novinara.

foto: IFJ/X

Međunarodna i Evropska federacija novinara (IFJ i EFJ) pridružile su se kampanji Nacionalne unije novinara Ukrajine (NUJU) u kojoj pozivaju ruske vlasti da oslobode ukrajinske novinare koje su zatvorili.

Prema podacima NUJU-a, u Rusiji je nezakonito zatvoreno šest ukrajinskih novinarki i 24 novinara i medijska radnika. IFJ piše da skoro dvije i po godine od početka ruske invazije na Ukrajinu, od februara 2022., nema znakova da će nasilje nad novinarima prestati, te da “raste” lista ukrajinskih novinara koje je Rusija zatvorila.

“Od ruske ilegalne aneksije Krima 2014. godine, najmanje trideset ukrajinskih novinara je nestalo, njihovo boravište je i dalje nepoznato, a njihove porodice nisu dobijale informacije o njihovom blagostanju ili mjestu pritvora. U većini slučajeva nejasni su uslovi za zadržavanje novinara, kao i izgledi za njihovo oslobađanje”, naveli su.

Kako bi se ovo pitanje rasvijetlilo, NUJU je pokrenuo kampanju o podizanju svijesti o ukrajinskim novinarima koje Rusija ilegalno drži i u kojoj se traži njihovo oslobađanje.

Iz IFJ-a su podsjetili na slučajeve pritvaranja ukrajinskih medijskih radnika u Rusiji. Pozivajući se na medijske izvještaje, naveli su da je u maju 2024. iz ruskog ministarstva odbrane potvrđeno hapšenje novinarke Viktorije Roshchyna koja je izvještavala o ratu iz Ukrajine za nekoliko medija te zemlje. U julu prošle godine je privremeno napustila Ukrajinu i otišla u Poljsku, a nakon toga je planirala otputovati u istočnu Ukrajinu preko Rusije i 3. avgusta je nestala na okupiranoj teritoriji. Vijest o njenom zatvaranju je potvrđena u maju ove godine.

Među zatvorenim je i novinarka medija RIA Melitopol Anastasia Hlukhovska koju je ruska federalna služba bezbijednosti otela u avgustu 2023. Njen identitet je otkriven u aprilu 2024. a njena lokacija je i dalje nepoznata. NUJU je u maju 2023. prijavio i nestanak njihove bivše kolegice Iryne Levchenko i njenog supruga, dok je u oktobru 2023. vrhovni sud iz Krima osudio novinara Serhiya Thyhipa na 13 godina zatvora zbog optužbi za špijunažu. U decembru 2022. na zatvorsku kaznu od sedam godina i novčanu kaznu od 500.000 eura osuđena je novinarka Iryna Danilovych zbog “nedokazanih optužbi za nedozvoljeno držanje eksploziva”. Ona je kidnapovanu u aprilu 2022. a njen otac je izvijestio da joj je uprkos pogoršanom zdrvastvenom stanju, uskraćena medicinska pomoć što su prijavili i iz organizacije za ljudska prava Frontline Defenders.

Među zatvorenim novinarima su još i Dmytro Khyliuk koji je sa svojim ocem uhapšen u martu 2022. i sa kojim porodica nije imala kontakt od aprila 2022. godine, kao i novinar Radija Slobodna Evropa/Radio Liberty Vladyslav Yesypenko koji je uhapšen u martu 2021. i osuđen na zatvorsku kaznu od šest godina zbog optužbi za špijunažu.

Ukazujući na samo neke priče o uhapšenim novinarima iz Ukrajine u Rusiji, iz EFJ i IFJ ističu da ruske vlasti moraju odmah osloboditi ilegalno zatočene ukrajinske novinare na okupiranim teritorijama.

“Ova nezakonita zatvaranja predstavljaju kršenje međunarodnih instrumenata koji posebno štite novinare u vrijeme rata.  Uloga novinara u izvještavanju o sukobima je od vitalnog značaja za svjedočenje o akcijama boraca i uticaju koji oni imaju na civile", naveli su.

Izvor: IFJ

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.