Na sjeveru Gaze ostalo samo nekoliko novinara

Novinarstvo u Gazi je pod opsadom

Na sjeveru Gaze ostalo samo nekoliko novinara

Reporteri bez granica osudili medijsku blokadu u Gazi koju je uspostavio Izrael.

foto: Pixabay / Ilustracija

Samo je nekoliko novinara ostalo da izvještava o smrtonosnoj izraelskoj ofanzivi na sjeveru Gaze. Oni koji su ostali rade u užasnim uslovima i suočavaju se sa stalnim nestankom struje, pišu Reporteri bez granica (RSF).

RSF je osudio blokadu informacija koju je izraelska vojska nametnula Gazi, posebno na sjeveru teritorije, odakle sve manje informacija stiže do vanjskog svijeta.

“Novinarstvo postaje još potrebnije u sjevernoj Gazi gdje je očito na ivici nestanka. Ipak, izraelske vlasti nastavljaju da i dalje uslove za novinarstvo čine nemogućim, a posebno su agresivne na sjeveru teritorije. Njihova strategija sprečava bilo kakvu sliku ili glas koji bi mogao dokumentovati realnost tekućeg rata i užasne humanitarne uvjete nametnute stanovništvu”, izjavio je Jonathan Dagher, šef odjela za Bliski istok RSF-a.

Kaže i da Izrael takođe kompromituje rad pravosuđa, koji se djelimično zasniva na svjedočenjima civilnih žrtava koje su snimili novinari. Ova opsada informacija, kako govori Dagher, ne može se tolerisati. U svojoj izjavi naglasio je da RSF osuđuje ponašanje izraelske vojske i odlučan je da sva kršenja izraelske države iznese pred međunarodne sudove.

RSF podsjeća na riječi jednog novinara koji je zarobljen u sjevernoj Gazi, zoni koja čini skoro petinu palestinske teritorije, i koji je u razgovoru za RSF rekao da osjeća strah čim počne da snima. 

Ovaj novinar, koji radi i na palestinskom TV kanalu Alkofiya, jedan je od posljednjih novinarskih profesionalaca prisutnih u sjevernoj Gazi, dodaje RSF. Tu zonu je blokirala izraelska vojska, i kako piše RSF, od početka oktobra je pokušava da isprazni od stanovništva, među kojima su i novinari. Uprkos opasnosti, ovaj reporter koji je želio ostati anoniman zbog sigurnosti, i dalje se drži svoje misije: prenošenja ljudskih priča kako bi svijet zaustavio ovaj rat i život se vratio u normalu.

Novinari u tom području osim što se suočavaju sa izuzetno teškim humanitarnim uslovima, rade i sa ograničenom opremom i resursima.

“Nemamo mnogo mobilnih telefona i kamera, a da ne spominjemo veoma slabu internet konekciju, koja je često prekinuta”, objasnio je dopisnik palestinske novinske stranice Beit Lahya Donia El Watan.

Porijeklom iz kampa Jabalia, on se našao u naselju Beit Lahiya, bez mogućnosti da se preseli u druga bliža područja.

“Ne možemo nigdje ići, ni kao građani ni kao novinari”, kazao je.

Južno od linije koju je povukla izraelska vojska da ogradi sjevernu Gazu, novinari iz daljine izvještavaju o opsadi i njenim užasnim humanitarnim posljedicama.

“Na sjeveru ima vrlo malo iskusnih novinara, a ostali objavljuju samo na društvenim mrežama”, kaže Khader al-Zaanoun. Dopisnik nekoliko domaćih i stranih medija uključujući palestinsku novinsku agenciju WAFA, saudijske kanale Al Arabiya i Al Hadath, CNN i BBC, ostao je ograničen na grad Gaza. 

Katarski kanal Al Jazeera je jedini međunarodni medij koji većinu svog programa posvećuje ratu u Gazi, ali njegovi dopisnici, raspoređeni u raznim dijelovima palestinske enklave, prema informacijama RSF-a koje su dobili iz izvora u Al Jazeeri, imaju instrukcije da ne putuju sjeverno od grada Gaze.

Prije nekoliko sedmica izraelska vojska je optužila šest palestinskih dopisnika Al Jazeere za terorizam. Dvojica Al Jazeerinih novinara Ali al-Attar i Fadi Alwahidi, koji su povrijeđeni početkom oktobra, i dalje su u kritičnom stanju i moraju biti odmah evakuisani kako bi preživjeli. 

Od 7. oktobra 2023., piše RSF, u Gazi je izraelska vojska ubila preko 140 novinara. Najmanje 34 poginula su tokom svog posla.

Izvor: RSF

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.