RSF podnio prijavu MKS-u protiv Aleksandra Lukašenka
RSF podnio prijavu MKS-u protiv Aleksandra Lukašenka
Organizacija je podnijela prijavu za zločine protiv čovječnosti nad novinarima.
foto: RSF
Reporteri bez granica (RSF) javili su danas da su podnijeli prijavu Međunarodnom krivičnom sudu (MKS) protiv bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka za zločine protiv čovječnosti.
Lukašenko bi se u nedjelju, 26. januara, trebao takmičiti za sedmi predsjednički mandat, piše u saopštenju RSF-a, a prijava je podnesena budući da su novinari i dalje na meti njegovog režima.
Jeanne Cavelier, voditeljica odjela RSF-a za istočnu Evropu i srednju Aziju, kaže da je bjeloruski režim pet godina sistemski progonio nezavisne glasove, počevši od novinara.
“Kako bi se borio protiv ove očigledne nekažnjivosti, RSF podnosi prijavu za zločine protiv čovječnosti počinjene nad bjeloruskim novinarima. Pozivamo tužioca Karima Khana da istraži i procesuira odgovorne”, izjavila je Cavelier.
Kako se približavaju predsjednički izbori u Bjelorusiji, RSF navodi da bjeloruski državni mediji isporučuju “propagandu koja nezavisne novinare i medijske kuće prikazuje kao ekstremiste, ponavljajući logiku represivnih zakona koje je uveo Lukashenkov režim”.
Od Lukashenkovog reizbora za predsjednika od augusta 2020. koji je, kako piše RSF, osporavan, bjeloruski predsjednik je orkestrirao široku, sistemsku kampanju progona novinara, s ciljem njihovog potpunog iskorjenjivanja.
“Njihov ‘zločin’ je što su se usudili pokriti mirne proteste bez presedana koji su zahtijevali slobodne i transparentne izbore i posljedice tih demonstracija. Još 2021. Lukashenko je izjavio da su napori da se ‘uspostavi red u informacijskom prostoru’ pri kraju”, navedeno je u saopštenju.
Direktor RSF-a za zagovaranje i pomoć Antoine Bernard kaže da činjenice ukazuju na zločine protiv čovječnosti zatvaranja, progona i prisilnog raseljavanja bjeloruskih novinara zbog njihovog rada.
Djela poput masovnih hapšenja, proizvoljnih pritvaranja, nasilja, uništavanja profesionalne opreme, racije, cenzura i razni oblici pritisaka predstavljaju zločine protiv čovječnosti, piše RSF. Ova djela su potaknula masovni egzodus bjeloruskih novinara, prvenstveno u Poljsku i Litvaniju.
RSF ističe da bjeloruski novinari nisu sigurni ni u inozemstvu, što potvrđuje i incident iz maja 2021. godine, kada je Aleksandar Lukašenko naredio preusmjeravanje aviona koji je letio kroz bjeloruski zračni prostor kako bi uhapsio blogera u egzilu. RSF podsjeća da je, u roku od 48 sati nakon tog događaja, podnio prijavu protiv Lukašenka Kancelariji glavnog tužioca Litvanije zbog "otmice aviona s terorističkom namjerom", što je rezultiralo pokretanjem istrage
RSF piše da su tužiocu MKS dostavili detaljne dokaze i statistiku koji ilustruju opseg i ozbiljnost ovih zločina.
Od augusta 2020. RSF je dokumentovao 589 proizvoljnih hapšenja protiv 397 medijskih profesionalaca od kojih su neki hapšeni više puta. Najmanje 43 novinara još je u zatvoru, uključujući Marynu Zolatavu, bivšu glavnu urednicu najčitanijeg medija u zemlji TUT.BY, koji je režim zatvorio 2021.
RSF prenosi podatke BAJ-a prema kojima je između 500 i 600 bjeloruskih novinara bilo prisiljeno na izgnanstvo. Oko 200 njih pronašlo je utočište u Litvaniji, dok je približno 300 bjeloruskih novinara potražilo sigurno okruženje u Poljskoj.
Bjelorusija, jedna od zemalja s najvećim brojem zatvorenih novinara, u decembru 2024. godine zauzimala je četvrto mjesto u svijetu po broju pritvorenih medijskih radnika. Prema ovim podacima, Bjelorusija se nalazi odmah iza Kine, Mijanmara i Izraela.
Izvor: RSF
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.