Šest godina od spaljivanja kuće novinara Milana Jovanovića

Šest godina od spaljivanja kuće novinara Milana Jovanovića

Šest godina od spaljivanja kuće novinara Milana Jovanovića

Organizator zločina još uviijek na slobodi, a proces za naknadu materijalne štete nije ni pokrenut.

foto: Screenshot/YouTube Mediacentar/Cijena istine

Jučer se navršilo šest godina od jednog od najvećih zločina prema novinarima u Srbiji, paljenja kuće novinara portala "Žig info" Milana Jovanovića i njegove supruge Jele Deljanin, javilo je Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

I pored toga što su sudskom odlukom četvorica optuženih za ovaj zločin osuđena na zatvorske kazne, NUNS piše da je organizator ovog zločina na slobodi, dok se optuženi za podmetanje požara nalazi u bjekstvu.

Cenzolovska podsjeća da je u noći 12. decembra 2018. ubačen Molotovljev koktel u garažu kuće novinara Jovanovića u Vrčinu, pored Beograda, a u vatri je nestalo sve što je Jovanović godinama gradio sa svojom suprugom.

Zbog paljenja kuće novinaru Jovanoviću, nakon petogodišnjeg procesa, Apelacioni sud u Beogradu je osudio bivšeg predsjednika opštine Grocka Dragoljuba Simonovića na četiri godine zatvora, a izrečena mu je i novčana kazna od 100.000 dinara. U ovom slučaju su, kako se navodi, optuženi i Simonovićevi pomagači koji su organizirali i izvršili zločin, te su Vladimir Mihailović i Aleksandar Marinković osuđeni na četiri, odnosno četiri i po godine zatvora, a Igor Novaković na tri i po godine zatvora.

Cenzolovka prenosi da je Dragoljub Simonović poslije pola godine odlaganja otišao u zatvor, dok je na slobodi još uvijek Vladimir Mihailović, bivši policajac koji je kažnjen zbog saučesništva u podstrektivanju. Za Aleksandra Marinkovića, koji je izvršio zločin i bacio Molotolijev koktel na kuću novinara, je navedeno da se nalazi u bjekstvu.

Prema pisanju Cenzolovke, sud je ovo krivično djelo prekvalifikovao iz težeg u lakše, navodeći da je to zbog toga što u prvostepenom procesu “nije utvrđeno da je usljed izvršenog djela nastupila šteta velikih razmjera“.

Kuća novinara Jovanovića, kako se navodi, do danas nije dovedena u stanje u kome je bila prije podmetanja požara, dok je zdravlje Jovanovića i njegove supruge narušeno. 

Iz ovog medija ističu da je ročište za naknadu nematerijalne štete, pretrpljeni fizički i psihički bol i strah te smanjenje životne aktivnosti zakazano za 27. decembar pred Višim sudom u Beogradu, dok proces za naknadu materijalne štete još uvijek nije zakazan.

Novinar Milan Jovanović je za Insajder, između ostalog, rekao da još uvijek nemaju informacije vezane za parnicu o naknadi materijalne štete.
 
"Još uvek ništa ne znamo, ni kada će početi, ne verujem da ćemo i dočekati da se to završi. Imam neku knedlu, neku gorčinu koju osećam u ustima i ne znam kako će se sve ovo završiti. Ne znam. Pomoći niotkuda nema, niti je više očekujem“, poručio je Jovanović.
 
Slučaj napada na novinara Jovanovića prikazan je i u dokumentarnom filmu “Cijena istine”, koji prati životne priče novinara i novinarki iz Srbije nakon napada i pritisaka, a koji je 2022. nastao u produkciji Jugoistočne evropske mreže za profesionalizaciju medija - SEENPM i Mediacentra Sarajevo.
 
Redateljica filma Valentina Delić je u intervjuu za Mediacentar 2023. godine rekla da je svim ovim novinarima zajedničko to što, bez obzira na sve prijetnje i pritiske, oni strastveno nastavljaju da rade svoj posao.
 

 

Izvor: Cenzolovka, NUNS

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.