Novinari napustili skup na kojem je govorio Aleksandar Vučić
Novinari napustili skup na kojem je govorio Aleksandar Vučić
Desetak novinara iz Srbije napustilo je konferencijsku salu u Beogradu gdje je govorio premijer Aleksandar Vučić kojeg smatraju odgovornim za pritiske na medije u toj zemlji.
foto: MCOnline
U znak protesta protesta, desetak novinara iz nekoliko redakcija napustili su regionalnu medijsku konferenciju u Beogradu, tokom govora premijera Srbije Aleksandra Vučića. Skup su napustili novinari Centra za istraživackco novinarstvo Srbije, CINS, Mreže za istraživanje kriminala i korupcije, KRIK-a, Balkanske istraživačke mreže, BIRN, i drugih redakcija.
Branko Čečen, direktor CINS-a, koji je bio u grupi novinara koji su iz protesta napustili salu, komentarisao je da je Vučić propustio priliku da započne pravi dijalog sa medijima i sa novinarima.
"Za mene bi bilo lično ponižavajuće da sedim na ovoj konferenciji i da sa čovekom koji je pokazao da mu ni malo nije stalo do slobode medija, razgovaram o slobodi medija. Još mi je manje stalo do toga da slušam od njega o kvalitetu medija i o kvalitetu novinarskog rada u ovoj zemlji. Niti je stručan za to, niti je posle svega što je radio u tom pogledu čovek koji ima pravo da o tome govori", rekao je Čečen.
Vučić je na Medijskom forumu jugoistočne Evrope "Mediji u Evropi: Spremni za krizno izvještavanje?" govorio o slobodi medija kao temelju postojanja demokratskog društva. Pohvalio je dosadašnje uspjehe svoje vlade u aktivnostima vezanim za medije i naglasio da se ni na koji način ne miješa u uređivačke politike medija i da niti on niti njegovi saradnici namaju ništa sa pritiscima na medije, ali da i dalje želi razgovarati o nezadovoljstvima koja postoje među novinarima.
Novinari najboljih istraživačkih redakcija u Srbiji nisu govorili na skupu, niti su - i da su ostali u sali - imali priliku postaviti Vučiću pitanje, budući da je organizator mogućnost postavljanja pitanja ponudio isključivo stranim novinarima.
Na panelu koji je uslijedio, a kojem Vučić nije prisustvovao, urednici nekoliko medija iz Srbije i predsjednici novinarskih udruženja govorili su o lošem stanju novinarstva u toj zemlji i lošem položaju novinara u toj zemlji.
Dragoljub Petrović, glavni i odgovorni urednik beogradskog dnevnika Danas, prokomentarisao je da Vučić novinare koji su kritičari doživljava kao neku opozijiciju koja njega želi da sruši s vlasti i da TV Pink i tabloid Informer postoje da bi medijski ocrnio nekoga ko se zamjeri sa premijerom.
"Kad se neko zamjeri Vladi, prvo ga Informer opiše kao stranog plaćenika, a onda ga se linčuje na najgledanijoj televiziji", kaže on, "To je otprilike suština".
Ljiljana Smajlović, predsjednica Udruženja novinara Srbije, rekla je da su u najtežoj poziciji novinari u redakcijama koji potpuno obespravljeni rade za male plate i da je nesreća "što je vlast veoma jaka a novinari veoma slabi" ali da su za takvu "bednu" situaciju odgovorni menadžeri u medijima a ne samo vlast.