Najmanje 50 novinara napadnuto na protestima u Gruziji

Najmanje 50 novinara napadnuto na protestima u Gruziji

Najmanje 50 novinara napadnuto na protestima u Gruziji

Međunarodne organizacije upozoravaju da bi napadi mogli biti namjerni i da ih vrše državne sigurnosne snage.

foto: Screenshot / BBC News YouTube

Međunarodne organizacije za slobodu medija, slobodu izražavanja i novinarske organizacije upozorile su na napade na novinare i novinarke od 28. novembra, kada su počeli protesti u glavnom gradu Gruzije Tbilisiju. Protesti su počeli nakon što je premijer Irakli Kobakhidze najavio da će Gruzija zaustaviti svoje pregovore za članstvo u Evropsku uniju (EU) do kraja 2028.

Platforma Media Freedom Rapid Response (MFRR) je objavila da je napadnuto najmanje 50 medijskih radnika, da se čini da su napadi na novinare namjerni i da ih vrše državne sigurnosne snage.

“Nasilje nad novinarima je neprihvatljivo. Gruzijske vlasti imaju obavezu da osiguraju sigurno i povoljno okruženje za novinare. Pozivamo gruzijske vlasti da odmah prestanu sa napadom koji je u toku na nezavisne i medije koji kritički izvještavaju”, navedeno je u saopštenju koje je potpisalo jedanaest organizacija među kojima su i Međunarodni institut za medije (IPI) i Evropska federacija novinara (EFJ).

MFRR navodi da je najmanje 50 medijskih radnika doživjelo fizičke napade, verbalno zlostavljanje ili opstrukcije dok je policija nasilno rastjeravala demonstrante. Većina povrijeđenih novinara je zaposlena u nezavisnim medijskim kućama koje kritički izvještavaju o vladi. Navedeno je i da ovaj, kako je rečeno, brutalni udar na medije u Gruziji, nije izolovan slučaj, te da je dio uznemirujućeg obrasca ciljanog nasilja i nekažnjivosti zločina nad novinarima, uključujući i one počinjene tokom protesta ranije ove godine protiv restriktivnog zakona o “transparentnosti stranog uticaja”.

Među povrijeđenim novinarima je Aleksandre Keshelashvili, iz nezavisne novinske kuće Publika.ge, koji je teško pretučen i priveden dok je izvještavao o protestima. Slomljen mu je nos, oduzete su mu kamere i bila mu je potrebna hospitalizacija. Kasnije je policija fizički napala i Anu Mskhaladze iz istog medija.

Interventna policija je brutalno napala i Gurama Rogavu iz Formule TV, što je, kako piše MFRR-a, prikazano na snimcima Radio Tavisupleba i Formula TV koji su dokumentovali napad. Teško je povrijeđen i bio je hospitalizovan. Beka Beradze, producent Radija Tavisupleba, pretučen je i pritvoren. Reporterka Mariam Gaprindashvili sa TV Pirveli takođe je napadnuta i bila je hospitalizovana 24 sata. Specijalci su povrijedili i kamermana Davita Bejanishvilija iz gruzijskog javnog emitera.

Na meti su bili i drugi novinari i snimatelji medijskih kuća, uključujući Netgazeti.ge, OC Media, Mtavari Arkhi, JAMNews i drugi.

Međunarodna federacija novinara (IFJ) i Evropska federacija novinara (EFJ), zajedno sa Nezavisnim udruženjem gruzijskih novinara (IAGJ), u odvojenom saopštenju su pozvali ministra unutrašnjih poslova Gruzije Vakhtanga Gomelaurija da zaustavi nasilje i identifikuje i procesuira počinioce.

Predsjednica EFJ Maja Sever je rekla da narod Gruzije ima pravo na demonstracije, ali i da novinari imaju pravo da prate demonstracije, a da ih policija ne uznemirava, zastrašuje i tuče.

“Snage zakona i reda očigledno pokušavaju da uvedu cenzuru, spriječe da se javno mnijenje informiše o veoma nasilnom gušenju demonstracija protiv vlade”, dodala je.

Generalni sekretar IFJ Anthony Bellanger je kazao da je nasilje policije usmjereno prema novinarima koji prate protest u Gruziji napad na slobodu medija i demokratiju. Poručio je da gruzijski novinari imaju pravo da izvještavaju bez straha i zastrašivanja.

Izvor: EFJ, IFJ, MFRR

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.