Bloomberg tvrdi da bi Kina mogla prodati TikTok Elonu Musku
Bloomberg tvrdi da bi Kina mogla prodati TikTok Elonu Musku
Odluka o zabrani TikToka u SAD-u bi trebala stupiti na snagu 19. januara ove godine.
foto: Unsplash/Solen Feyissa
Kineski zvaničnici vode preliminarne razgovore o potencijalnoj opciji prodaje TikTok-ovih operacija u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) milijarderu Elonu Masku, objavio je Bloomberg News u ponedeljak, a prenio Reuters.
Ova odluka razmatra se zbog moguće nadolazeće zabrane TikToka u SAD-u, o čemu bi američki Vrhovni sud trebao zvanično odlučiti do 19. januara 2025. Američki Senat je u aprilu prošle godine usvojio zakon kojim bi popularna platforma TikTok bila zabranjena u SAD-u ako vlasnik kompanije, kineska tehnološka firma ByteDance, ne proda kompaniju.
Zakon bi trebao stupiti na snagu 19. januara, osim ako Vrhovni sud ne donese odluku kojom će to spriječiti.
U petak, 10. januara, Vrhovni sud je saslušao argumente u žalbi TikToka, kojom se traži blokiranje zakona. TikTok i ByteDance su tvrdili da zakon krši prava iz Prvog amandmana za 170 miliona korisnika u SAD-u. Međutim, kako navodi Variety, suci su skloniji podržati stav vlade — da TikTok predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti zbog toga što dio u kompaniji ima kineska vlada.
Prema pisanju Reutersa, kineska vlada posjeduje važan udio u toj kompaniji, za koju su neki članovi američkog Kongresa izjavili da kineskoj vladi omogućava utjecaj nad TikTokom u SAD-u.
Mediji pišu da za sada nije jasno koliko je firma ByteDance upoznata o raspravama kineske vlade i jesu li TikTok i Musk direktno uključeni u njihove pregovore.
Bloomberg je izvijestio i da se vrijednost TikToka procjenjuje na oko 40 do 50 milijardi dolara, što je velika svota čak i za Muska. Podsjetili su da je društvenu mrežu X 2022. godine Musk platio 44 miljarde dolara te da za to još otplaćuje velike kredite.
Preuzimanjem TikToka Musk bi preuzeo dodatnih 170 miliona korisnika te društvene mreže u SAD-u i milijarde potencijalnih prihoda od oglašavanja na TikToku. Bloomberg piše i da je Musk osnovao posebnu kompaniju za umjetnu inteligenciju, xAI, koja bi mogla imati koristi od velike količine podataka koje generiše TikTok.
Novoizabrani predsjednik Trump, koji preuzima dužnost 20. januara je, kako navodi Bloomberg, nastojao je odgoditi zabranu TikToka, kako bi mogao raditi na pregovorima. Rekao je da želi "spasiti" aplikaciju, a govorilo se da bi mogao poduzeti mjere u zadnji čas kako bi zaobišao zabranu ove aplikacije u SAD-u.
Izvor: Bloomberg, TechCrunch, Variety, Reuters
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.