Trideset godina Mediacentra: Tarik Jusić

Trideset godina Mediacentra: Tarik Jusić
Tarik Jusić piše o pokretanju medijskih istraživanja u Mediacentru i portalu NetNovinar, preteči Media.ba.
Foto: Ustupljena fotografija
Početkom dvijehiljaditih, pored obrazovnih programa, Mediacentar Sarajevo je započeo i s razvojem medijskih istraživanja, koja su ubrzo postala jedan od ključnih segmenata djelovanja ove organizacije. Od tada do danas urađene su desetine istraživanja o medijskom sektoru i medijskim slobodama, koja se bave temama poput finansijske održivosti, političkog uticaja i povjerenja publike. U tom periodu pokrenut je i NetNovinar, preteča specijalizovanog online magazina za medije Media.ba, s ciljem pružanja edukativnih resursa novinarskoj zajednici.
Nekadašnji izvršni direktor Mediacentra Sarajevo, Tarik Jusić, piše o dvijehiljaditim u Mediacentru i o tome kako su nastali neki od najvažnijih resursa ove organizacije.
Igraonica u kojoj je sve moguće
Piše: Tarik Jusić
U Mediacentar Sarajevo došao sam u julu 2002. godine i tamo proveo devet godina. Kada se osvrnem na to razdoblje, pred očima mi je slika igraonice u kojoj je sve bilo moguće. Bio je to zaista jedinstven prostor u kojem ništa nije bilo zabranjeno, gdje se svaka ideja mogla isprobati i s njom se moglo slobodno igrati. Takođe je to bio siguran prostor, gdje je pokušaj bio važniji od uspjeha, a kreativnost se podsticala i nagrađivala.
Zajedno smo pokrenuli istraživački program u vrijeme kada je sistematsko istraživanje medija u regiji uglavnom nedostajalo. Prepoznali smo potrebu da se razvoj medija temelji na činjenicama, kritičkom razmišljanju i razumijevanju konteksta. Osnovali smo i Školu strateškog komuniciranja, koja je ubrzo postala platforma za upoznavanje nove generacije komunikacijskih profesionalaca sa strateškim i etičkim praksama u odnosima s javnošću.
Jedan od naših najinovativnijih poduhvata bilo je razvijanje prvog regionalnog obrazovnog programa za istraživačko novinarstvo, zasnovanog na metodologiji kombinovanog online i offline učenja. Kombinujući online učenje, mentorski rad uživo i praktični terenski rad, ovaj model nam je omogućio da dopremo do novinara širom Jugoistočne Evrope, od kojih mnogi nisu imali pristup takvoj edukaciji. Istovremeno, naši treninzi su bili usko povezani s prvom online platformom posvećenom edukaciji novinara u regionu Jugoistočne Evrope – NetNovinar.
Još jedan važan doprinos bilo je kreiranje prve online digitalne arhive štampanih medija u Bosni i Hercegovini – Infobiro. Shvatajući važnost očuvanja ovog bogatog i krhkog dijela naše kulturne i medijske baštine, radili smo na tome da ga učinimo dostupnim istraživačima, novinarima i široj javnosti. Bio je to, i još uvijek je, projekat zasnovan na uvjerenju da su sjećanje i činjenice važni – projekat nastao na entuzijazmu koji je mogao postojati samo na mjestu poput Mediacentra.
Sjećam se i mnogih uzbudljivih događaja koji su Mediacentar ispunjavali životom, povremeno ga pretvarajući u pravi kulturni centar Sarajeva: od koncerata do filmskih projekcija i izložbi, te živopisnih art marketa na kojima se činilo kao da se cijeli grad smjestio među zidove Centra.
Mislim da smo se svi osjećali posebnima jer smo bili dio te priče. Ja svakako jesam.
Gledajući unazad na vrijeme provedeno u Mediacentru, osjećam zahvalnost i nostalgiju. To je za mene bilo mnogo više od običnog radnog mjesta – bio je to prostor i period koji me je oblikovao, kako profesionalno, tako i lično. Oblikovao je ne samo naše karijere nego i naše živote. Tu smo stekli prijatelje za cijeli život, a neki od nas i životne partnere.
Nadam se da će Mediacentar još dugo biti igraonica u kojoj je sve moguće.
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.