Novinarske organizacije traže puštanje novinarke iz Gruzije na slobodu

Novinarske organizacije traže puštanje novinarke iz Gruzije na slobodu
Mnogi u novinarskoj zajednici u Gruziji hapšenje i pritvor Mzije Amaglobeli vide kao namjeran pokušaj zastrašivanja i ušutkivanja nezavisnih medija
foto: Screenshot YouTube / Mtisambebi
U ponedjeljak je održano saslušanje gruzijske novinarke Mzije Amaglobeli, optužene za napad na policajca. Međunarodne organizacije za slobodu medija ovaj sudski postupak su u zajedničkom saopštenju ocijenile nesrazmjernim i politizovanim.
Predstavnici ovih organizacija, Međunarodnog instituta za medije (IPI), Reportera bez granica (RSF) i Komiteta za zaštitu novinara (CPJ), pratili su saslušanje na kojem je Amaglobeli svjedočila skoro tri sata. Prisustvovali su i ambasadori i diplomate misije Evropske unije (EU).
Amaglobeli je prema krivičnom zakonu optužena za napad na policajca. Ta optužba, kako su navele organizacije, smatra se pretjeranom i politički motivisanom. Ukoliko bi bila osuđena, mogla bi služiti kaznu do sedam godina zatvora. Presuda suda u ovom slučaju mogla bi biti objavljena na sljedećem ročištu koji je zakazan za 28. juli.
Uhapšena je 12. januara ove godine i od tada se, prema saopštenju organizacija, nepravedno nalazi u pritvoru. Istaknuto je i da joj se tokom vremena provedenog u pritvoru pogoršalo zdravlje i vid. Nalazi se u Ženskom zatvoru Rustavi br. 5, južno od Tbilisija, glavnog grada Gruzije.
CPJ, IPI i RSF podsjećaju da su 13. jula stajali ispred zatvora u znak solidarnosti sa Amaglobeli.
Amy Brouillette, direktorica za zastupanje u IPI-ju, izjavila je da postupak kojem su organizacije svjedočile potvrđuje njihov stav da je ovaj slučaj protiv Amaglobeli potpuno nesrazmjeran i da se mora obustaviti.
“Takođe smo duboko zabrinuti zbog onoga što izgleda kao pokušaj da se ocrni i dovede u pitanje njen kredibilitet kao novinarke”, kazala je Brouillette.
Gypsy Guillén Kaiser, glavna službenica za globalna pitanja u CPJ, istakla je da svjedočenje Amaglobeli odražava njenu posvećenost Gruziji i slobodnim i nezavisnim medijima, poručivši da novinarstvo nije zločin.
Amaglobeli je prva novinarka koja je zatvorena otkako je zemlja stekla nezavisnost 1991. godine. Poznata je po, kako su saopštile organizacije, poštovanju najviših novinarskih standarda. Naglasili su i da mnogi u novinarskoj zajednici u Gruziji njeno hapšenje i pritvor vide kao namjeran pokušaj zastrašivanja i ušutkivanja nezavisnih medija usred šireg obračuna sa civilnim društvom i neslaganjem.
Amaglobeli je osnivačica online novinskih kuća Gazeti Batumelebi i Netgazeti. Mediji koje je Amaglobeli osnovala izvještavali su o kršenjima ljudskih prava i korupciji, pružajući javnosti nepristrasne i pouzdane vijesti. Organizacije navode da su navedeni mediji izdržali četiri politička režima u eri Gruzije nakon nezavisnosti.
Organizacije za slobodu medija su istakle da pritvaranje Amaglobeli dolazi usred rastućeg uznemiravanja nezavisnih medija u Gruziji i šireg smanjenja demokratskih sloboda pod vladajućom strankom Gruzijski san. Tokom protekle godine, kako se podsjeća, novinare u Gruziji su tukli, uznemiravali, pritvarali i kažnjavali novčano. Podsjeća se i na val represivnog zakonodavstva poput zakona o stranim agentima, kao i amandmana na Zakon o grantovima i Zakona o radiodifuziji, kojima je cilj, kako su istakle organizacije, sprečavanje djelovanja nezavisnih medija u Gruziji.
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.