Video serijal o zdravlju i napadima na novinare u Srbiji

Video serijal: "Cena hrabrosti i slobode - Život novinara u Srbiji"

Video serijal o zdravlju i napadima na novinare u Srbiji

U kratkim video klipovima ANEM-a novinari i novinarke govore o stresu, burnoutu i pritiscima.

foto: Screenshot/ANEM YouTube

Koju cijenu novinari moraju platiti u svojoj misiji informiranja javnosti – tema je video serijala Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) iz Srbije.

U kratkim video klipovima “Cena hrabrosti i slobode – Život novinara u Srbiji” novinari i novinarke govore o zdravlju, stresu, burnoutu, institucionalnim pritiscima, prijetnjama i napadima.

Kroz ovaj serijal prikazuju se priče o hrabrosti i posvećenosti novinara i novinarki koji razotkrivaju korupciju i zloupotrebu moći, uprkos rizicima po ličnu sigurnost i zdravlje. Serijal je i podsjetnik na značaj medija i vrijednost novinarskog rada.

Kod medijskih radnika dvostruko je češće dijagnosticiran mentalni poremećaj zbog posla kojim se bave nego kod osoba koje obavljaju druge profesije, što su podaci Misije OSCE-a u Srbiji izneseni u prvoj epizodi. U drugoj epizodi novinari i novinarke govore o fizičkim i psihičkim posljedicama koje prouzrokuje novinarski posao te iznose lične primjere i primjere svojih kolega i kolegica. Najčešći oblik stresa među novinarima i novinarkama je sagorijevanje na poslu, tzv. burnout, što je tema treće epizode. U toj epizodi objašnjava se šta novinari i novinarke mogu učiniti za svoje mentalno zdravlje i kako reagirati kada se suoče s burnoutom.

Četvrta i peta epizoda posvećene su napadima na novinare i novinarke te medijskim kampanjama koje protiv njih vode neetički i propagandni mediji. U šestoj epizodi opisani su institucionalni pritisci na nezavisne medije, poput uskraćivanja finansijskih sredstava i strateških tužbi protiv učešća javnosti (SLAPP). U sedmoj epizodi novinari i novinarke govore o prijetnjama koje su dobijali zbog svog posla te o nedostatku institucionalne podrške nakon podnošenja prijava.

Osma epizoda bavi se fizičkim napadima na medijske radnike i radnice i njihovu imovinu, koji su u Srbiji u porastu. Ti napadi uključuju uništavanje automobila i obijanje stanova radi dolaska do novinarskih materijala. U epizodama se daju i smjernice o tome kako se novinari mogu zaštititi i kako reagirati u takvim situacijama.

Autori serijala su Branko Čečen i Vladimir Šojat, a o svojim iskustvima govorili su: novinarka i urednica agencije FoNet Tamara Skrozza, novinarka Vremena i Balkanske istraživačke mreže Srbije Jelena Zorić, novinarka Mreže za istraživanje kriminala i korupcije – KRIK Milica Vojinović, glavni i odgovorni urednik KRIK-a Stevan Dojčinović te novinar nedeljnika Radar Vuk Cvijić.

Video serijal “Cena hrabrosti i slobode – Život novinara u Srbiji” nastao je u sklopu projekta “Sistem prevencije nasilja i zaštite novinara”. Snimanje serijala podržali su televizija N1 Srbija i Insajder TV, koji su ustupili svoj arhiv.

Cijeli serijal dostupan je na YouTube, Instagram i Facebook platformama ANEM-a.

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.