Studija o tranzicionoj pravdi

Publikacija

Studija o tranzicionoj pravdi

Naslov: UNDP Balkans Transitional Justice Assessment Survey of Conditions in the Former Yugoslavia
Autori: Profesori Louis Aucoin i Eileen Babbitt
Izdavač: United Nations Development Programme (www.undp.org.yu), Belgrade, 2006
Broj stranica: 222
Izvještaj u PDF formatu dostupan ovdje.

Studija Razvojnog Programa Ujedinjenih Naroda izdata 2006. godine obuhvaća pregled napretka kada su u pitanju različiti aspekti tranzicione pravde u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, na Kosovu, u Srbiji i u Crnoj Gori (publikacija ne uključuje Sloveniju i Makedoniju). Između ostalog, analizira se stanje sudskih procesa na međunarodnom i lokalnim sudovima, reforme institucija, vetinga i lustraciju, kao i reparacija. Područja istraživanja određena su na osnovu postojećih zakonskih okvira, kao i nadležnih institucija za donošenje odluka o javnim politikama i za njihovu implementaciju.

Istraživanje se posebno fokusira na četiri konkretna područja: sudski procesi, veting, mehanizmi potrage za istinom, kao i reparacije. Za ova četiri elementa, pored analize zemalja, u studiju je uključena i komparativna regionalna analiza zemalja. Također su identifikovana područja koja se preklapaju, a koja su, kako se navodi u publikaciji, neophodna za razvoj pristupa tranzicionoj pravdi u regionu. U poglavlju koje opisuje proces potrage za istinom, studija obuhvaća komisije za istinu u regionu, napore da se istina dokumentuje, proces traganja za nestalim osobama, kao i medije.

Osim regionalnog pregleda različitih aspekata suočavanja s prošlošću, publikacija nudi pozadinske podatke koji su novinarima važni za razumijevanje različitih aspekata složenog procesa u kojem sudjeluju akteri poput državnih institucija, nevladinih organizacija, vjerskih zajednica, međunarodnog kaznenog suda, medija i javnosti u cjelini.

Osim analize stanja, publikacija nudi i preporuke zemljama u regiji kako bi se procesi suočavanja s prošlošću proveli brže i kvalitetnije. Istaknute su preporuke visokog prioriteta (potraga za istinom u NVO sektoru, traganje za nestalim osobama, zaštita svjedoka), srednjeg prioriteta (obuka i jačanje kapaciteta za provođenje sudskih procesa, posvećenost vlada potrazi za istinom), kao i dugoročne preporuke koje se tiču sudskih procesa, vetinga i reparacija.

Jedan od aneksa publikacije je i lista kontakata relevantnih državnih agencija, međudržavnih i nevladinih organizacija u zemljama koje su obuhvaćene izvještajem, a koja može biti vrlo korisna novinarima.

Publikacija je u cjelini dostupna ovdje.