Apel bh.vlastima da hitno riješe finansijski zastoj javnih servisa

Međunarodne organizacije zatražile od vlasti u BiH hitno rješavanje finansijskog zastoja na javnim servisima

Apel bh.vlastima da hitno riješe finansijski zastoj javnih servisa

Međunarodne organizacije uputilo pismo predstavnicima vlasti u BiH.

foto: Mediacentar Sarajevo

Predstavnici međunarodnih organizacija za slobodu medija i Udruženja BH novinari uputili su jučer pismo vlastima Bosne i Hercegovine (BiH) u kojem zahtijevaju njihovu hitnu urgenciju za rješavanje finansijskog spora između javnih servisa, Radiotelevizije Bosne i Hercegovine (BHRT) i Radiotelevizije Federacije Bosne i Hercegovine (FTV).

“Željeli bismo vam hitno skrenuti pažnju na kritičnu finansijsku situaciju u kojoj se nalazi Radiotelevizija Bosne i Hercegovine. Ovo je direktan rezultat neuspjeha u provođenju Zakona o javnom RTV sistemu Bosne i Hercegovine, zbog čega su emiteri u vječnim sukobima i teškoj finansijskoj situaciji”, navodi se u pismu.

Dugogodišnji finansijski spor između BHRT-a i FTV-a, kako piše u pismu, je doveo do medijskog mraka po nalagu Uprave BHRT-a i stvaranja dramatičnih uslova za rad. U pismu je istaknuto da je finansijska situacija u kojoj se trenutno nalazi BHRT vrlo ozbiljna, te da ukoliko ne bude dogovara oko načinu raspodjele RTV takse, ovom javnom servisu prijeti gašenje.

Dodali su da Radiotelevizija Republike Srpske (RTRS) nezakonito od 2017. ostvaruje mjesečne prihode od RTV takse putem Javnog preduzeća Pošta Republike Srpske. RTRS od tada nije prebacio više od 80 miliona KM koje je trebao prebaciti na račun BHRT-a što je također doprinijelo lošoj finansijskoj situaciji ovog javnog servisa.

Međunarodne organizacije su podsjetile i da je zbog finansijskog zastoja, BHRT 8. marta privremeno uskratio pružanje usluga FTV-u zbog čega se na FTV-u umjesto redovnog programa prikazivao testni program. Signal FTV-u je vraćen dan poslije, nakon što je Općinski sud u Sarajevu donio privremenu mjeru u kojoj nalaže da BHRT pusti signal FTV-u i najavio da će BHRT, u suprotnom, biti novčano kažnjen.

Situacija se dodatno pogoršala 27. maja kada je BHRT ukinuo 15 emisija i najavio da će neke emisije biti skraćene, objavljeno je u pismu. Danas, 28. maja, se navršava 50 dana otkako su zaposleniti BHRT-a dobili posljednju platu.

“Više od 60 posto od 750 zaposlenih imaju platu manju od 400 eura, što nije dovoljno za život”, piše u pismu.

Ukoliko radnicima ne budu isplaćene plate i zaostaci do 1. juna ove godine, nastavak emitovanja programa na ovom javnom servisu bit će doveden u pitanje.

Podsjetili su da je zbog katastrofalne finansijske situacije, Sindikat radnika BHRT-a za danas najavio štrajk upozorenja koji će se održati u zgradi RTV doma u 14.00 sati. Održivo finansiranje javnih servisa jedan od preduslova za ulazak zemlje u Evropsku uniju.

“Problematična situacija u kojoj se radnici nalaze rezultat je nerada sadašnje i prethodne političke vlasti, koje nisu uspjele osigurati stabilno finansiranje i funkcioniranje javnog RTV servisa Bosne i Hercegovine”, naveli su.

Međunarodne organizacije su ponovile apel nadležnim da podrže novinare i uposlenike BHRT-a i pronađu održivo rješenje kako bi javni servisi mogli normalno funkcionisati i kako građani ne bi bili uskraćeni na pravo na slobodu informisanja.

“To je odgovornost države da osigura provedbu pravnog okvira koji štiti nezavisnost medija i štiti njihovu misiju javnog servisa”, istaknuto je u pismo.

Pismo je upućeno zamjeniku predsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denisu Zvizdiću, potpredsjedniku Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Mladenu Boškoviću, ministru vanjskih poslova BiH Elmedinu Konakoviću, ministru komunikacija i saobraćaja Edinu Forti, federalnom premijeru Nerminu Nikšiću i predsjedniku Vlade Republike Srpske Radovanu Viškoviću.

Pismo su potpisali predstavnici Evopske federacije novinara, Međunarodnog insituta za štampu (IPI), Free Press Unlimited (FPU), Evropskog centra za slobodu štampe i medija (ECPMF), Udruženja BH novinari, te predstavnici organizacija Article 19, Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa (OBCT) i Medijske organizacije jugoistočne Europe (SEEMO).

Izvor: EFJ, IPI

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.