Assadov režim odgovoran za ubistvo 181 novinara u Siriji od 2011. godine

Assadov režim odgovoran za ubistvo 181 novinara u Siriji od 2011. godine

Assadov režim odgovoran za ubistvo 181 novinara u Siriji od 2011. godine

Reporteri bez granica i Komitet za zaštitu novinara iskazali nadu da će stanje u medijima biti bolje nakon pada Assadovog režima

foto: Screenshot / YouTube BBC Saydnaya zatvor

Od 2011. godine u Siriji je ubijeno 283 novinara, a za 181 slučaj odgovorni su sirijski predsjednik Bashar al-Assad i njegovi saveznici, saopštili su Reporteri bez granica. Nazvali su sirijski režim jednim od najrepresivnijih u modernoj historiji.

U saopštenju od utorka pozdravili su, kako su naveli, kraj ovog režima zbog kojeg je Sirija zauzela 179. mjesto od 180 zemalja u njihovom najnovijem Svjetskom indeksu slobode medija.

Na dan kada je režim pao u ruke naoružane grupe Hayat Tahrir al-Sham (HTS), 9. decembra 2024., 23 novinara bila su iza rešetaka, a deset je nestalo, uključujući sedam žrtava prisilnih nestanaka, koje je Assadov režim oteo i odveo na nepoznate lokacije, dodaje se iz RSF.
 
Nekoliko novinara je tokom Assadovog režima preživjelo i zloglasni zatvor Saydnaya, koji su opisali kao “pakao na zemlji”, kao i pritvorski centar Mazzeh pod kontrolom obavještajnih službi zračnih snaga. RSF piše da su prema svjedočenjima koje je ova organizacija prikupila, novinari bili suočeni sa mučenjem, uskraćivanjem medicinske njege i tajnim pogubljenjima nakon brzih suđenja koja su trajala svega nekoliko minuta.

Ova organizacija je navela da traži pravdu za ubijene, ranjene, zatvorene i nestale novinare, podcrtavajući da budući lideri zemlje moraju osigurati novu eru slobode medija. Iz RSF-a su poručili da odgovorni za ubistva ne smiju proći nekažnjeno. 

I u decembru, nekoliko dana prije pada Assadovog režima i njegovog bijega, sirijske oružane snage su ubile dvojicu reportera koji su pratili sukobe: Mustafu al-Kurdija, novinara lokalnog izdanja Focus Aleppo i dopisnika turskog javnog emitera TRT, te Anasa Alkharboutlija, fotoreportera njemačke novinske agencije DPA.

“Brutalna vladavina Assadove diktature je završena, a s njom, nadamo se, i nasilna represija nad medijima u Siriji. Sa više od 180 novinara koje su režim i njegovi saveznici ubili i pogubili od 2011. godine, te zatvaranjem i mučenjem novinara u zatvorima, Bashar al-Assad je učinio Siriju jednom od najgorih zemalja na svijetu za medijske profesionalce ... Zahtijevamo da Bashar al-Assad bude procesuiran za svoje zločine”, izjavio je Jonathan Dagher, šef odjela za Bliski istok RSF-a.

Dodao je i da su u RSF-u svjesni zločina koje je HTS počinio nad novinarima zbog čega su pozvali tu grupu da njihove članove koji su odgovorni pozove na odgovornost te da oslobode sve novinare koji su još zatočeni u zemlji, uključujući i one koje su uzeli kao taoce.

“Budući lideri Sirije, ko god to bude, moraju osigurati sigurnost novinara i omogućiti slobodnim medijima da napreduju”, kazao je Dagher.

Od pada režima pobunjenici su počeli da otvaraju zatvore. RSF navodi da je potvrdila da su u trenutku pisanja teksta oslobođene Hanin Gebran, novinarka Syria Media Monitor, koja je u pritvoru od juna 2024., i blogerka Tal al-Mallohi, koja je u pritvoru od 2009. Obje novinarke su na slobodi od 8. decembra.

Različite pobunjeničke grupe i oružane frakcije također su doprinijele represiji nad novinarima u područjima koja su kontrolisali. Od 283 novinara ubijena u Siriji od 2011. godine, HTS je optužen za ubistvo njih šest u periodu od 2012. do 2019. Vođa grupe, Abu Mohammed al-Joulani, također je odgovoran za otmicu osam novinara. 

Komitet za zaštitu novinara (CPJ) pozvao je vlasti u Siriji da preduzmu mjere kako bi se osigurala sigurnost svih novinara i pozvao na odgovornost one koji su odgovorni za ubistva, zatvaranje i ušutkivanje medijskih radnika tokom 13-godišnjeg građanskog rata u zemlji.

“Scene u kojima se vide novinari koji žure da izvještavaju nakon Assadovog režima bude nadu za početak novog poglavlja za medijske radnike u zemlji”, rekao je direktor programa CPJ-a Carlos Martinez de la Serna.

Pozvao je nove čelnike Sirije da omoguće novinarima i medijskim radnicima siguran pristup informacijama i lokacijama za pokrivanje događaja, bez rizika da budu privedeni ili ispitani zbog svog rada.

CPJ piše da je Sirija dugo bila jedno od najsmrtonosnijih i najrizičnijih područja na svijetu za novinare. Ova organizacija je dokumentovala ubistva 141. novinara u periodu između 2011. i 2024., a 23 ubistva i najmanje šest smrtnih slučajeva su se desila u pritvoru, dodaje CPJ.

Iz CPJ-a navode oslobađanje novinarke Tal al-Mallohi, ali dodaju da je sudbina drugih zatvorenika, uključujući američkog novinara Austina Ticea, otetog u Siriji sredinom augusta 2012., nepoznata. Prenose pisanje The Washington Posta u kome se navodi da je američki specijalni izaslanik za taoce Roger Carstens otputovao u Bejrut kako bi koordinisao napore u pronalaženju Ticea.

I RSF je upozorio na dugogodišnje zatočeništvo Ticea te je u odvojenom saopštenju ova organizacija pozvala predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Joea Bidena i njegovu administraciju da iskoristi trenutnu situaciju i da se povežu sa sirijskom prelaznom vladom kako bi se osiguralo Ticeovo oslobađanje. 

Izvor: RSF, CPJ

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.