Evropska komisija Meti izrekla kaznu od skoro 800 miliona eura

Evropska komisija izrekla višemilionsku kaznu Meti

Evropska komisija Meti izrekla kaznu od skoro 800 miliona eura

Zbog kršenja pravila Evropske unije za zaštitu konkurencije.

foto: Pixabay/Pete Linforth

Evropska komisija saopštila je prošle sedmice da je kaznila američku kompaniju Meta sa 797,72 miliona eura zbog kršenja pravila Evropske unije (EU) o monopolu i zaštiti konkurencije.

Kazna je uslijedila nakon što je istragom Evropske komisije utvrđeno da je Meta povezala svoj servis za male oglase Marketplace sa svojom društvenom mrežom Facebook i time nametnula nepoštene uslove trgovanja drugim pružiteljima malih online oglasa. Također je utvrđeno da je Meta dominantna na tržištu ličnih društvenih mreža na evropskom tržištu i na nacionalnim tržištima za online oglašavanje na društvenim mrežama.

U obrazloženju Evropske komisije piše kako je utvrđeno da je Meta zloupotrijebila svoju dominantnu poziciju povezivanjem Facebook Marketplaca za društvenu mrežu Facebook jer svi korisnici Facebooka automatski imaju pristup Facebook Marketplaceu - platformi gdje mogu prodavati i kupovati proizvode. To, kako se navodi, daje značajnu prednost koju konkurenti ne mogu dostići. Osim toga, navode da je Meta nametnula nepoštene uslove poslovanja drugim online oglašivačima jer je na svojim platformama, Facebooku i Instagramu, koristila podatke iz oglasa drugih oglašivača radi postizanja sopstvene koristi na Facebook Marketplaceu.

Osim novčane kazne, Evropska komisija zatražila je od Mete da prekine sa ovim radnjama i da se suzdrži od ponavljanja ovakvih prekršaja ili usvajanja praksi sa sličnim ciljem u budućnosti. Pri određivanju kazne od 797,72 miliona eura, Evropska komisija je, kako se navodi, uzela u obzir trajanje i težinu prekršaja, kao i promet koji se ostvaruje na Facebook Marketplaceu i ukupan promet Mete.

Evropska komisija u junu 2021. godine pokrenula formalni postupak zbog mogućeg kršenja pravila o konkurenciji, a u decembru 2022. je poslala Meti Izjavu o primjedbama, dok je Meta odgovorila u junu 2023. godine.

Zloupotreba dominantne pozicije je zabranjena članom 102. Ugovora o funkcionisanju Evropske unije (TFEU) i članom 54. Sporazuma o Evropskom ekonomskom prostoru (EEA). Iako dominacija na tržištu, po pravilima EU o zaštiti konkurencije, nije nezakonita, ističu da dominantne kompanije imaju posebnu odgovornost da ne zloupotrebljavaju svoj položaj na tržištu ograničavanjem konkurencije.

Iz Evropske komisije su poručili da će više informacija o ovom slučaju biti dostupno naknadno, putem javnog registra na njihovoj web stranici, nakon što se riješe pitanja povjerljivosti.

Ovakva kazna, kako su naveli iz Mete, nije u skladu sa pravilima EU jer na ovaj način Evropska komisija pokušava zaštiti postojeće vladare na tržištu, umjesto da omogući inovacije i dolazak novih konkurenata. Iz Mete su najavili da će na ovu kaznu uložiti žalbu, te da će uvesti potrebne promjene. Također su naveli da će uprkos ovakvoj kazni ostati aktivni na području EU.

Izvor: European Commision, Meta

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.