Evropski javni servisi se suočavaju sa brojnim izazovima

Evropski javni servisi se suočavaju sa brojnim izazovima
Izvještaj RSF o zaštiti evropskih javnih emitera objavljen uoči stupanja na snagu EMFA.
foto: RSF izvještaj / Screenshot
Uoči stupanja na snagu Evropskog akta o slobodi medija (EMFA), 8. augusta 2025. godine, koji će nametnuti obaveze zemljama Evropske unije (EU) da pomognu u zaštiti javnih medijskih servisa, Reporteri bez granica (RSF) objavili su izvještaj u kojem upozoravaju na prijetnje javnim emiterima u EU.
Član 5. EMFA nalaže državama članicama da osiguraju da pružaoci javnih medijskih usluga budu urednički i funkcionalno nezavisni i da svojoj publici na nepristrasan način pružaju pluralitet informacija i mišljenja.
U izvještaju RSF-a, pod nazivom, “Pritisak na javne medije: odlučujući test za evropske demokratije”, se upozorava da se evropski javni servisi suočavaju sa nizom izazova, uključujući ekonomske, tehnološke, političke kao i sa manjkom povjerenja. Finansiranje javnih medija, bilo putem pretplate, poreza ili budžetskih izdvajanja, prema izvještaju RSF, redovno se dovodi u pitanje, dok digitalne platforme također imaju uticaj na rad javnih servisa. RSF također upozorava da se i u Evropi javni servisi lako mogu pretvoriti u vladine glasnogovornike, kao što je slučaj u Italiji, ili u propagandne alate kao što je u Mađarskoj.
Novi izvještaj RSF-a daje procjenu stanja javnih medija na osnovu istraživanja provedenog u 27 država članica EU, Ujedinjenom Kraljevstvu i Švicarskoj. U njemu se daje pregled napada na javne medije širom kontinenta, pruža uvid u trenutno stanje evropskih javnih medija i daju konkretne preporuke.
Izvještaj takođe ističe i dobre prakse, poput povećanja TV pretplate u Češkoj, a navodi i one koje bi mogle imati katastrofalne posljedice, poput gašenja javnog radija u Lihtenštajnu prošlog aprila.
U ključnim nalazima iz izvještaja navedeno je da ispitanici iz više od polovine zemalja članica EU vjeruju da postoji pritisak na javne medije, a za više od polovine ispitanika (55,17 posto), pritisak koji se vrši na javne medije je politički. Glavni primjeri koji su navedeni su političko miješanje u upravljanje javnim medijima ili imenovanja njihovog rukovodstva i iznenadne promjene u menadžmentu.
Trideset jedan posto ispitanika izjavilo je da poznaje bar nekog novinara zaposlenog u javnom mediju koji je dao otkaz nakon uplitanja u njegov rad, dok je 14 posto navelo da zna za slučaj suspenzije novinara zbog takvog uplitanja. Ipak, oko 60 posto ispitanika ocijenilo je da je nezavisnost javnog servisa u njihovoj zemlji visoka ili vrlo visoka.
Navedeno je i da je jedanaest javnih servisa u osam zemalja dobilo certifikat JTI (Journalism Trust Initiative) - međunarodni standard za transparentnost redakcija koji su razvili RSF i članovi novinarske industrije.
Iz RSF-a navode i da se medijske grupe javnih servisa često kritikuju da su preskupe, te da je pretplata, koja se koristi u deset od 27 zemalja članica EU, često prva na udaru kada se smanjuju porezi. U dijelu se razmatra i mogućnost finansiranja javnih servisa, te se navode podaci Evropske radiodifuzne unije koji pokazuju da, kada se pretplata zamijeni finansiranjem iz državnog budžeta, budžet javnih medija pada za oko devet posto, dok raste za 14 posto kada se pretplata poveća.
U izvještaju su objavljene i preporuke RSF-a koje uključuju osiguravanje snažnih garancija za nezavisnost pri imenovanju rukovodstva javnih medija, uz učešće civilnog društva, razvoj zajedničkih praksi za praćenje pluralizma unutar evropskih regulatora javnih medija, kao i uspostavljanje nezavisnog tijela za procjenu finansijskih potreba i izradu višegodišnjeg plana finansiranja javnih servisa.
U preporukama je navedeno i ispitivanje sistema finansiranja javnih medija putem poreza na digitalne platforme, otvaranje redakcija prema javnosti, te uspostavljanje panevropskog međunarodnog emitovanja kroz saradnju s evropskim akterima, uključujući Radio Slobodnu Evropu, kako bi se zaštitile ugrožene medijske kuće.
Generalni direktor RSF-a Thibaut Bruttin je rekao da je izbor Donalda Trumpa za predsjednika, koji prijeti ukidanjem javnih medija u toj zemlji, dodatno je ohrabrio političke napade protiv javnih servisa.
“Javni mediji moraju hitno biti vraćeni na svoje pravo mjesto uspostavljanjem snažnih zaštitnih mjera za njihovu nezavisnost i osiguravanjem dugoročne stabilnosti njihovog finansiranja. Prvi korak je usklađivanje nacionalnog zakonodavstva s članom 5. EMFA-e. Stvaranje javnih medija budućnosti mora biti prioritet”, izjavio je Bruttin.
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.