HND apelira da mediji poštuju etička načela u izvještavanju o tragediji u zagrebačkoj školi
HND apelira da mediji poštuju etička načela u izvještavanju o tragediji u zagrebačkoj školi
Objavljivanje neprovjerenih detalja i prenošenje ispovijesti neposrednih svjedoka može biti opasno, poručili su iz HND-a.
foto: Unsplash/ Homo studio
Hrvatsko novinarsko društvo (HND) objavilo je apel medijima, odnosno urednicima i novinarima da se prilikom izvještavanja o tragičnom događaju koji se jutros desio u osnovnoj školi zagrebačkog naselja Prečko, drže Kodeksa časti hrvatskih novinara i univerzalnih novinarskih etičkih načela.
“Objavljivanje detalja tragičnog događaja, neprovjerenih informacija, a posebno potresnih osobnih ispovijesti neposrednih svjedoka, pa i kada ih svojevoljno žele ispričati, može biti opasno. Ponavljamo da je objavljivanje imena i prezimena maloljetnih osoba kršenje prava djeteta”, istakli su iz HND-a.
Iz HND-a ističu da bilo kakav senzacionalizam i utrka za klikovima u ovakvim tragedijama koje su nepovratno uništile živote brojnih porodica nije od javnog interesa i u skladu s postulatima novinarske struke.
U tragediji koja se jutros dogodila u zagrebačkoj Osnovnoj školi Prečko, bivši učenik je nožem napao učiteljicu i drugu djecu. N1 Hrvatska piše da je u napadu povrijeđeno pet osoba, uključujući učiteljicu i djecu, te da je jedno dijete preminulo nakon dobijenih povreda. Zbog ovog događaja, u Zagrebu je 21. decembar proglašen Danom žalosti.
HND podsjeća da se prema Kodeksu časti hrvatskih novinara posebna pažnja, obazrivost i odgovornost zahtijeva pri izvještavanju o samoubojstvima, nesrećama, osobnim tragedijama, bolestima, smrtnim slučajevima i nasilnim djelima. Novinar, prema Kodeksu, treba izbjegavati intervjuiranje i prikazivanje osoba koje su izravno ili neizravno pogođene tim događajima, osim kada je riječ o iznimnom javnom interesu. U tom je slučaju novinar dužan voditi računa o časti, ugledu i dostojanstvu osoba o kojima izvještava.
Istakli su i član 20. Kodeksa, koji propisuje da “novinar ne smije otkriti identitet djeteta ili maloljetnika uključenog u slučajeve seksualnog zlostavljanja ili bilo kojeg drugog oblika nasilja ili kaznenog djela, bez obzira je li dijete ili maloljetnik svjedok, žrtva, osumnjičenik ili okrivljenik”.
Medijski prilozi o takvim slučajevima, kako piše u članu 20. Kodeksa, ne smiju omogućiti identifikaciju djeteta ili maloljetnika.
“Identitet djeteta ili maloljetnika dopušteno je otkriti samo iznimno, kada je to u javnom interesu i ne ugrožava dobrobit djeteta ili maloljetnika, te uz pristanak roditelja ili skrbnika djeteta ili maloljetnika, ili kada to radi dobrobiti djeteta traže državna tijela", istaknuto je.
Iz HND-a su također pozvali sve medijske radnike koji su izvještavali o ovom događaju da im se obrate ukoliko im je potrebna psihološka podrška.
Pozivajući medije na odgovorno i profesionalno izvještavanje, iz HND-a su naglasili da “medijska preplavljenost užasima” može izazvati potencijalno negativne reakcije.
Izvor: HND
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.