Nove funkcije ChatGPT-a: Glasovne razmjene i interakcija sa slikama

Nove funkcije ChatGPT-a: Glasovne razmjene i interakcija sa slikama

Nove funkcije ChatGPT-a: Glasovne razmjene i interakcija sa slikama

Kompanija OpenAl najavila nove opcije za popularni chatbot.

Foto: Pixabay

Kompanija OpenAI objavila je jučer da će popularnom ChatGPT-u, revolucionarnom chatbotu umjetne inteligencije, dodati nove opcije koje će korisnicima omogućiti glasovne razgovore i interakciju pomoću slika.

“Glas i slika vam daju više načina da koristite ChatGPT u svom životu. Snimite sliku znamenitosti dok putujete i razgovarajte uživo o tome šta je zanimljivo u vezi s tim”, objavila je kompanija OpenAl u ponedjeljak.

Slične usluge umjetne inteligencije kao što su Siri, Googleov glasovni asistent i Amazonova Alexa integrirane su s uređajima na kojima rade i često se koriste za postavljanje alarma i podsjetnika te dobivanje informacija s interneta, objavio je Guardian.

Guardian piše da kompanije ChatGPT koriste za razne zadatke, od rezimiranja dokumenata do pisanja kompjuterskog koda i da su velike tehnološke kompanije pokrenule utrku sa ponudama zasnovanim na generativnoj umjetnoj inteligenciji. Google ima planove da pokrene svoj odgovor na ChatGPT, pod nazivom Gemini, koji je navodno već testirala mala grupa kompanija. Amazon je, sa druge strane, u ponedjeljak najavio da će uložiti do 4 milijarde dolara u AI startup kompaniju Anthropic koja je stvorila Claude, rivala ChatGPT-u.

Kompanija OpenAl je objavila da će uz novu glasovnu funkciju, korisnici moći razgovarati sa ChatGPT-om, tražiti od chatbota da priča priče prije spavanja i rješava debate za stolom tokom večere.

Pored toga, korisnici će moći slikati stvari oko sebe i zatražiti od chatbota da istraži sadržaj frižidera da isplanira obrok i ponudi recepte, pomogne djeci sa matematičkim zadacima i analizira grafikon sa podacima za posao.

Otkako je izašao na tržište, ChatGPT je izazvao brojne kontroverze. Neke od najvećih svjetskih redakcija su poduzele mjere kako bi zaštitile svoj sadržaj od ChatGPT-a koji se smatra potencijalnim agresorom za industriju vijesti. Mnogo redakcija, poput CNN-a, The New York Timesa i Reutersa, na svojim web stranicama ubacile su kod kojim se blokira OpenAI-jev web pretraživač GPTBot da skenira njihove platforme u potrazi za sadržajem.

Izvor: OpenAl, Guardian

___
 

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.