Poslanik sa Kosova govorom protiv Fluture Kusari pokrenuo talas zlostavljanja na internetu
Poslanik sa Kosova govorom protiv Fluture Kusari pokrenuo talas zlostavljanja na internetu
Reakcija mehanizma Brzi odgovor za slobodu medija na govor poslavnika Dimala Bashe
foto: X / Flutura Kusari
Zastupnik Pokreta samoopredjeljenje iz Kosova Dimal Basha uputio je uvrede višoj pravnoj savjetnici u Evropskom centru za slobodu štampe i medija (ECPMF) Fluturi Kusari tokom govora u kosovskom parlamentu, navodi se u jučerašnjem saopštenju organizacije Brzi odgovor za slobodu medija (MFRR). Ovaj mehanizam prati i reaguje na kršenja slobode medija u državama članicama Evropske unije (EU) i zemljama kandidatima.
Iz MFRR-a su najoštrije osudili njegov govor. Napad na Kusari je, piše MFRR, imao za cilj da ušutka istaknutu aktivisticu, što je rezultiralo talasom zlostavljanja na internetu i seksualnih uvreda.
Basha je, kako piše u saopštenju MFRR, 27. juna 2024. održao govor u parlamentu tokom drugog čitanja Nacrta zakona o medijima na Kosovu.
Ovaj nacrt zakona je, podsjeća MFRR, kritikovan jer nije uzeo u obzir preporuke Vijeća Evrope, Evropske komisije i Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju.
Dan ranije, 26. juna, Kusari je zajedno sa Udruženjem novinara Kosova (AJK) pozvala Pokret za samoopredjeljenje da poboljša nacrt zakona. Naglašena je potreba za većom transparentnošću i predloženo je osnivanje široke radne grupe, uključujući lokalne i međunarodne eksperte, kao i predstavnike civilnog društva. Kusari i AJK zajedno su 27. juna, prije sjednice parlamenta, ponovili svoju zabrinutost na konferenciji za novinare.
U svome odgovoru, kako naglašava MFRR, Basha je zloupotrijebio plenarnu sjednicu parlamenta da napadne Kusari, umjesto da iskoristi svoje vrijeme za govor za raspravu o Nacrtu zakona o medijima.
“Na primjer imamo Fluturu Kusari koja želi da diktira cijelom kosovskom parlamentu kako da izradimo zakon o medijima, dok je ona ista osoba koja, u ime slobode izražavanja, izlazi na ulice da zaštiti Devollije (govoreći o njenom učešću u protestu protiv gašenja TV Klan Kosova, koja je u vlasništvu porodice Devolli). Ne mogu se braniti oligarhi u ime slobode medija, niti se može iznuditi ova Republiku”, rekao je između ostalog Basha u govoru.
Xhemajl Rexha, predsjednik Upravnog odbora Udruženja novinara Kosova (AJK), osudio je verbalni napad političara na Kusari.
“To je očigledno učinjeno s ciljem da se ona ušutka, a veoma je zabrinjavajuće kada je riječ o onima na visokim funkcijama, odgovornim da osiguraju medijske slobode i slobodu izražavanja za sve”, rekao je Rexha.
“Optužbe poslanika Dimala Bashe protiv Fluture Kusari, više pravne savjetnice ECPMF-a, nisu samo napad na nju, već opasan napad na slobodu medija i građansko društvo na Kosovu. Ova retorika nastoji da ušutka kritičke glasove i podriva pluralističko medijsko okruženje koje je ključno za demokratiju”, rekao je Andreas Lamm, privremeni direktor ECPMF-a.
Iz MFRR-a navode da se na Kosovu trenutno dešava zabrinjavajući pad slobode medija. Sve češće se dešava da članovi vlade otvoreno kritikuju novinare i njihove kritičare. Nakon što vodeći političar napadne novinarku ili aktivisticu, ubrzo uslijedi navala uvreda na internetu i seksističkih uvreda, piše MFRR. Dimal Basha je, naglašavaju, zloupotrijebio skupštinski plenarni sastanak da napadne Fluturu umjesto da odgovori na kritike o nacrtu zakona.
Članovi MFRR-a pozvali su vlasti da se suzdrže od ovakvih napada, koji, kako navode, mogu samo pogoršati nagli porast prijetnji novinarkama i aktivisticama na internetu.
“Solidarni smo sa našom kolegicom, kao i sa svim aktivistima i novinarima koji nastoje da se zalažu za slobodu medija na Kosovu. Tekuća debata o Nacrtu zakona o medijima u zemlji naglašava kritičnu potrebu za transparentnim i inkluzivnim zakonodavnim procesima kako bi se osigurao demokratski integritet”, naglašeno je iz MFRR-a.
MFRR dodaje da je poštovanje standarda slobode medija od suštinskog značaja za napredak ka integraciji u EU, s obzirom na to da Kosovo aktivno radi na sprovođenju Evropske reformske agende koja uključuje reforme u oblasti vladavine prava.
Reakcija na napad Bashe upućene su i iz mreže SafeJournalist. “Napad na Kusari je neprihvatljiv, opasan i rodno zasnovan”, poručili su krajem prošlog mjeseca u saopštenju.
Mreža je naglasila da je Bashin jezik odraz politike i rada Samoopredjeljenja i vlade protiv medijskih sloboda, slobode izražavanja i medijskog pluralizma na Kosovu.
Podsjetili su i da su zabrinutost u vezi sa Nacrtom zakona izrazili ranije, u izvještaju Vijeća Evrope, koji je pozvao Skupštinu Kosova da ne usvoji zakon kakav jeste jer ne ispunjava kriterijume Vijeća Evrope.
“Kancelarija EU na Kosovu, pored njemačke i italijanske ambasade, takođe je pozvala Skupštinu da uskladi zakon sa najboljim evropskim praksama prije nego što ga usvoji”, navedeno je, između ostalog, u saopštenju SafeJournalists.
Izvor: IPI, SafeJournalists
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.