Reuters, BBC, Associated Press i AFP pozvali Izrael da pusti strane novinare u Gazu

Reuters, BBC, Associated Press i AFP pozvali Izrael da pusti strane novinare u Gazu
BBC i novinske agencije upozorile da novinari u Gazi gladuju i rade u uslovima o kojima izvještavaju.
foto: Screenshot/AJ Plus
Britanska televizijska mreža BBC i novinske agencije Reuters, Associated Press (AP) i Agence France Press (AFP) jučer su putem zajedničkog saopštenja zatražile od Izraela da omogući stranim novinarima slobodan pristup Pojasu Gaze nakon 21 mjeseca rata.
BBC i tri novinske agencije upozorile su da novinari u Pojasu Gaze sve teže mogu hraniti sebe i svoje porodice, te da se suočavaju sa glađu i nalaze u jednako teškim uslovima, kao i stanovništvo o kojem izvještavaju.
“Već mjesecima ovi nezavisni novinari su oči i uši svijeta na terenu u Gazi“, navodi se u zajedničkom saopštenju.
Pozivajući izraelske vlasti da stranim novinarima dozvole ulazak i izlazak iz Gaze, iz ovih medijskih kuća ističu da je ključno da adekvatne zalihe hrane stignu do Palestinaca.
Naglasili su da se međunarodni mediji oslanjaju na lokalne novinare iz Gaze, jer Izrael ne dozvoljava stranim medijima da šalju novinare u taj teritorij.
Saopštenje ovih medijskih kuća stiglo je nakon to je više od 100 međunarodnih humanitarnih i organizacija za ljudska prava upozorilo na masovnu glad u Gazi. Prema podacima Ministarstva zdravstva, od nedjelje je 45 Palestinaca, uključujući i djecu, umrlo zbog gladi i neuhranjenosti.
France 24 izvještava da međunarodna kritika raste zbog teškog položaja više od dva miliona palestinskih civila u Pojasu Gaze među kojima se širi “masovna glad”. Također se navodi da su izraelske snage više puta optužene za napade na civile koji nastoje doći do humanitarne pomoći. Prema podacima Ujedinjenih nacija (UN), izraelska vojska ubila je više od 1.000 Palestinaca koji su od kraja maja pokušavali doći do hrane. Reuters je danas izvijestio da su Ujedinjene nacije i humanitarne agencije saopštile da Gaza ostaje bez specijalizirane hrane za spašavanje neuhranjene djece.
Mediji izvještavaju da je Izrael zaustavio dostave pomoći u Gazu početkom marta ove godine, nakon dvomjesečnog prekida vatre. Blokada je djelimično ukinuta nakon skoro dva mjeseca, ali nestašica hrane i lijekova se pogoršala.
U posljednjih nekoliko dana, palestinski novinari sve više upozoravaju i da se sami suočavaju sa ekstremnom glađu zbog koje sve teže obavljaju svoj posao. U njihovim svjedočenjima opisuju neopisivu glad, nedostatak vode i osjećaj sve većeg fizičkog i mentalnog umora.
Zbog izgladnjivanja novinara u Gazi, medijske organizacije i udruženja uputile su hitne apele za intervenciju i zaustavljanje prisilnog izgladnjivanja i zločina nad novinarima i medijskim radnicima u Gazi. Udruženje novinara francuske novinske agencije AFP (Société des Journalistes) je ove sedmice zatražilo i hitnu evakuaciju svojih 10 saradnika koji se suočavaju sa ekstremnom glađu, iscrpljenošću i psihičkim slomom u Gazi.