RSF: Novinari meta nasilja tokom protesta u Srbiji

Reporteri bez granica traže od vlasti Srbije da prekinu nasilje nad novinarima

RSF: Novinari meta nasilja tokom protesta u Srbiji

Za tri mjeseca protesta širom Srbije napadnuto je 12 novinara.

foto: Screenshot AJB/YouTube

Reporteri bez granica (RSF) saopštili su da je za skoro tri mjeseca, koliko traju protesti širom Srbije, napadnuto najmanje 12 novinara koji su izvještavali sa demonstracija. Iz ove organizacije pozvali su vlasti Srbije da prekinu nasilje nad novinarima i kazne odgovorne za napade.

Iz RSF ističu kako je premijer Srbije Miloš Vučević, koji je podnio ostavku 28. januara ove godine, iza sebe ostavio “katastrofalan rekord” po pitanju bezbjednosti novinara i broja napada na njih tokom protesta.

“Dvanaest sedmica protesta, najmanje dvanaest napadnutih novinara. Ovo nasilje, bilo da dolazi od policije ili pristalica vladajuće stranke, predstavlja neprihvatljivo kršenje prava novinara i mora biti sankcionisano krivičnim i disciplinskim mjerama. Sve vlasti koje odgovaraju vladi - bez obzira kojoj vladi - moraju osigurati sigurnost novinara na budućim protestima”, rekao je Pavol Szalai, šef odjela RSF-a za Evropsku uniju i Balkan.

Protesti u Srbiji počeli su u novembru, nakon što je pad nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra doveo do smrti 15 osoba. Proteste su pokrenuli studenti, kojima su se pridružili profesori, ljekari, novinarska udruženja, ugostitelji i drugi građani. Protestima traže krivičnu i političku odgovornost za smrt 15 osoba u padu nadstrešnice u Novom Sadu.

Iz RSF-a ističu da su tokom ovih protesta sigurnosne snage Srbije i članovi vladajuće stranke nastojali opstruirati izvještavanje o protestima, uključujući fizičko nasilje, uvrede i druge taktike kojima se ometa rad novinara.

Podsjetili su da su tokom izvještavanja s protesta u Beogradu 27. novembra 2024. pristalice predsjednika Srbije Aleksandra Vučića dva puta napale Jelenu Mirković, novinarku N1 televizije. Tada je napadnut i njen snimatelj Aleksandar Cvrkotić, kojem je zbog povreda morala biti ukazana ljekarska pomoć.

RSF podsjeća da je ministar finansija Srbije Siniša Mali 26. januara ove godine oteo telefon novinarki Danici Ilić dok je pokušavala da ga intervjuiše ispred jednog od beogradskih restorana. Sedmicu ranije, tokom protesta u Novom Sadu, napadnuti su i Darko Eker s televizije Nova S, Dragana Prica Kovačević i Žarko Bogosavljević s Radija 021, Ksenija Pavkov s TV kanala N1 i Aleksandar Latas iz dnevnog lista Danas.

RSF piše da su u slučajevima fizičkih napada na novinare tokom ovog perioda pokrenute najmanje četiri istrage.

Prema Svjetskom indeksu medijskih sloboda RSF-a za 2024. godinu, Srbija se nalaz na 98. mjestu od 180 zemalja. To je, kako piše RSF, Srbija je trenutno najlošije rangirana u 22-godišnjoj histoji ovog indeksa.

Izvor: RSF

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.