SafeJournalists: Neprihvatljiva suspenzija poslovne licence privatne TV Klan Kosova
SafeJournalists: Neprihvatljiva suspenzija poslovne licence privatne TV Klan Kosova
Ovo je prvi slučaj da je kosovska vlada zatvorila neki medij otkako je proglašena nezavisnost Kosova, 2008. godine.
foto: Screenshot YT/ Klan Kosova
Mreža SafeJournalists i Udruženje novinara Kosova (AJK) uznemireni su i zabrinuti zbog odluke Ministarstva industrije, preduzetništva i trgovine Republike Kosova kojom se suspenduje licenca za poslovanje privatnog medija Klan Kosova.
Iz SafeJournalists mreže su naveli da ova odluka ugrožava pluralizam i slobodu medija i najavili žalbu na ovu odluku. Udruženje novinara Kosova navodi da je riječ o politički motivisanoj odluci vladajuće stranke i premijera Albina Kurtija, čiji je cilj srušiti najveći privatni TV kanal na Kosovu. Osim toga, smatraju da ova odluka predstavlja otvoreni i nezapamćeni napad vlade na medije i medijske slobode, te da služi kao opomena da bi se na istoj meti mogli naći i drugi mediji koji se “ne sviđaju vladajućoj stranci”.
Budući da će informacije o suspenziji Klana Kosova biti proslijeđene sudu, iz Udruženja novinara Kosova vjeruju da će sud donijeti pravednu odluku kojim će biti omogućeno da ovaj medij nesmetano nastavi sa radom.
Mreža SafeJournalists pozvala je međunarodne organizacije koje se bore za slobodu medija da osude ovaj postupak kosovskih vlasti i pozvala sud te zemlje da poništi “neosnovanu odluku vlade” i time pokaže da štiti demokratiju i prava građana.
Prema pisanju Reutersa, kosovsko Ministarstvo industrije, poduzetništva i trgovine je navelo da je ova odluka proistakla zbog toga što su u registracijskim dokumentima Klana Kosova, opštine te zemlje predstavljene kao gradovi Srbije što je protivno ustavu te zemlje. Također se navodi i da su zabrinutost zbog ukidanja licence privatne televizije Klan Kosova koja je osnovana 2009. godine, u zajedničkom saopštenju, izrazila i grupa stranih ambasada Quint koju čine ambasade Sjedinjenih Američkih Država, Italije, Francuske, Njemačke i Velike Britanije. Osim Quint grupe iz koje smatraju da bi ovakva odluka mogla ostaviti posljedice na medijski pluralitet na Kosovu, zabrinutost zbog ove odluke kosovskih vlasti su izrazili i iz Ureda Evropske unije u Kosovu.
Kako piše Reuters, ovo je prvi slučaj da je kosovska vlada zatvorila neki medij otkako je proglašena nezavisnost Kosova, 2008. godine.
Odluku o suspenziji licence navedene privatne kosovske televizije, su osim mreže SafeJournalists, osudile i međunarodne organizacije Evropski centar za slobodu medija i štampe, Evropska i Međunarodna federacija novinara (EFJ i IFJ), Article 19, OBC Transeuropa (OBCT) i Reporteri bez granica. U njihovom saopštenju se, između ostalog, navodi da iako prepoznaju zahtjev kosovskih vlasti da provedu zakonske obaveze u vezi s registracijom poduzeća, to se ne može koristiti za opravdanje zatvaranja jednog od najvećih privatnih nacionalnih emitera u zemlji.
Navedene organizacije, pozvale su vlasti Kosova da ovo pitanje riješe uz najveće poštivanje međunarodnih obaveza o slobodi medija i u potpunom skladu sa vladavinom prava, i najavile da će pratiti i reagovati na sva daljna dešavanja u ovom slučaju.
Izvor: BH Novinari, ECPMF, Reuters
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.