Šest mjeseci Trumpovog rata protiv medija

Šest mjeseci Trumpovog rata protiv medija
Trump je postao ključna figura globalnog političkog pokreta protiv novinarstva.
foto: RSF
Reporteri bez granica, povodom šest mjeseci od inauguracije američkog predsjednika Donalda Trumpa, objavili su kratki izvještaj koji sumira njegovu agresivnu politiku prema medijima od januara ove godine, ali i upućuje na slične taktike autoritarnih lidera širom svijeta prema medijima. Naveli su da je Trump postao ključna figura globalnog političkog pokreta protiv novinarstva.
Organizacija je naglasila da režimi neprijateljski nastrojeni prema medijima često preuzimaju taktike jedni od drugih.
“Donald Trump možda podiže prepreke međunarodnoj trgovini, ali kada je riječ o napadima na štampu, ideje slobodno kruže između zemalja sa lošim rejtingom medijskih sloboda. Od dolaska na vlast prije šest mjeseci, Trump je svoje višegodišnje verbalne napade na novinare upotpunio novim, konkretnim potezima kojima ograničava slobodu medija”, izjavio je Clayton Weimers, izvršni direktor RSF SAD.
Iako Trump koristi slične obrasce kao i drugi režimi, Weimers je istakao da je jasno kako je Trump ovu pojavu pojačao, ohrabrivši i nadahnuvši druge lidere da suzbijaju slobodu štampe.
U posljednjih šest mjeseci, kako navodi RSF, Trump je često koristio neosnovane tužbe protiv medija zbog izvještavanja koje mu se ne sviđa. Zloupotrebu zakona s ciljem gušenja slobode medija koriste i autokratski lideri poput predsjednika Salvadora Nayiba Bukelea, koji od 2022. godine koristi tužbe i finansijske revizije kako bi ušutkao novinare, navodi se u izvještaju RSF.
Organizacija podsjeća i na Trumpovu tužbu protiv Paramounta, vlasnika CBS-a, koja je završila dogovorom koji je omogućio Davidu Ellisonu, povezanom s Trumpom, da preuzme tu kompaniju. RSF objašnjava da je praksa postavljanja “lojalnih” ljudi na čelo medija poznata i u Mađarskoj, gdje je Viktor Orban na sličan način došao do kontrole nad većinom medija.
Američki predsjednik je također pokušao ukinuti budžet za javne medijske servise NPR i PBS, kao i za lokalne radio i TV stanice. Slične napade, dodaje RSF, vodio je i bivši predsjednik Brazila, Bolsonaro.
U šest mjeseci njegovog mandata, podsjetio je RSF, Bijela kuća je u februaru donijela odluku kojom se zabranjuje pristup novinskoj agenciji Associated Press (AP) jer su koristili izraz “Meksički zaliv“ umjesto “Zaliv Amerike”. Ovu odluku je osporio federalni sudija u aprilu.
Trump je u januaru donio i odluku o obustavi finansiranja Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), što je pogodilo mnogo nezavisnih redakcija kako u svijetu tako i u Bosni i Hercegovini.
Pored novinarskih organizacija koje upozoravaju na odluke Trumpa, i javnost u SAD-u je takođe zabrinuta zbog potencijalnih ograničenja u slobodi medija u toj zemlji. Studija Centra Pew Research, objavljena u aprilu, provedena je nakon što je Trumpova administracija poduzela nekoliko akcija protiv američkih novinskih organizacija, što je uznemirilo zagovornike slobode medija.
U maju je pet američkih organizacija za slobodu medija pokrenulo mrežu za pružanje pravnih i sigurnosnih resursa i obuka novinarima i redakcijama u SAD-u zbog rastuće potrebe medijskih radnika. Organizacije su prilikom pokretanja mreže navele da su se zahtjevi za pomoć koje primaju od novinara i redakcija znatno povećali od američkih izbora u novembru 2024. godine.
Važno je podsjetiti i da je Trump verbalno napao medije više od 100 puta u dva mjeseca predsjedničke kampanje.
Trump je i u petak podnio tužbu od 10 milijardi dolara protiv Wall Street Journala i medijskog mogula Ruperta Murdocha, dan nakon što su novine objavile priču o njegovim vezama s Jeffreyjem Epsteinom. U članku u Wall Street Journalu navodi se “seksualno sugestivno pismo” koje je, kako se tvrdi, potpisao Trump i koje se nalazi u albumu sastavljenom 2003. godine povodom Epsteinovog 50. rođendana.
Trump je negirao da je napisao poruku, nazvavši članak “lažnim, zlonamjernim i klevetničkim”. U tužbi se optužuju novine i novinari da su “svjesno i s krajnjom nepažnjom” objavili “brojne lažne, klevetničke i omalovažavajuće tvrdnje”, koje su, kako se navodi, izazvale “ogromnu finansijsku i reputacijsku štetu” američkom predsjedniku.
Izvor: RSF
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.