Slovačka je test za EU za zaštitu slobode medija

Rastuća kriza slobode medija u Slovačkoj

Slovačka je test za EU za zaštitu slobode medija

MFRR objavio novi izvještaj o prijetnjama slobodi medija u Slovačkoj

foto: MFRR izvještaj

Uoči sedme godišnjice ubistva slovačkog istraživačkog novinara Jána Kuciaka i njegove zaručnice Martine Kušnírove, 21. februara 2018. godine, evropske medijske organizacije okupljene u platformi Media Freedom Rapid Response (MFRR) objavile su izvještaj o stanju slobode medija u Slovačkoj. U njemu su upozorile da se sloboda medija u toj zemlji nalazi u krizi bez presedana te da je to test za Evropsku uniju (EU) da pokaže svoju predanost očuvanju slobode medija i demokratskih vrijednosti.

Organizacije su naglasile da se stanje pogoršalo od ponovnog izbora premijera Slovačke Roberta Fica i formiranja vlade u oktobru 2023.

“Postupci trenutne slovačke vlade ne samo da ugrožavaju medijsko okruženje te zemlje, već predstavljaju i ozbiljan izazov za napore na nivou EU u zaštiti slobode medija i demokratije, posebno u kontekstu nedavno usvojenog Evropskog akta o slobodi medija (EMFA)”, navedeno je iz MFRR-a.

Iz medijskih organizacija naglasili su da slovačka vlada postepeno umanjuje pravnu zaštitu slobode medija te stvara neprijateljsko okruženje za novinare. Također su dodali da otvoreno nepoštovanje nezavisnih medija od slovačke vlade, uz istovremenu promociju "alternativnih" medija poznatih po širenju dezinformacija, dodatno pogoršava neprijateljsku klimu.

Iz medijskih organizacija istakli su da je neuspjeh u potpunom rješavanju slučaja ubistva novinara Jána Kuciaka i njegove zaručnice Martine Kušnírove podsjetnik na opasnosti s kojima se novinari suočavaju u Slovačkoj.

Navedeno je i da je nezavisnost javnog servisa pod prijetnjom, uz objašnjenje da je potez vlade da raspusti javni emiter RTVS i zamijeni ga novim entitetom STVR jasan pokušaj da se izvrši kontrola nad javnim medijima i njihovim programima. Iz organizacija naglašavaju da nova struktura omogućava veći uticaj vlade u imenovanju rukovodstva emitera, što potencijalno kompromituje njegovu uređivačku nezavisnost.

Upozorili su da bi prijedlog da se medijski regulator, Vijeće za medijske usluge, rekonstruiše s ciljem da moć bude koncentrisana u rukama predsjedavajućeg narušio njegovu nepristrasnost i dodatno ojačao uticaj vlade na njegove odluke.

“Situacija u Slovačkoj predstavlja značajan izazov za kredibilitet Evropske unije i njenu sposobnost da sprovede standarde slobode medija unutar država članica. Odgovor EU na ove probleme u Slovačkoj biće od presudne važnosti, potencijalno postavljajući presedan za način na koji će se kršenja slobode medija rješavati širom bloka”, rečeno je iz IPI-ja.

Izvještaj je zasnovan na nalazima misije u Slovačkoj, koju su od 25. do 26. novembra 2024. proveli partneri iz program MFRR-a kako bi ocijenili stanje slobode medija u zemlji usred smanjenja demokratskih sloboda. Misiju je vodio IPI, a pridružili su im se Article 19 Europe, Evropska federacija novinara (EFJ) i Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF).

Kompletan izvještaj je dostupan na ovom linku.

Izvor: IPI

__

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.