Studenti blokirali javne radiotelevizije u Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu

Srbija: Studenti blokirali javne radiotelevizije u Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu

Studenti blokirali javne radiotelevizije u Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu

Studenti zahtijevaju “oslobađanje RTS-a” od uticaja vlasti.

foto: Maja Divac/X

Studenti u blokadi su sinoć u 23 sati blokirali ulaze u zgradu Radiotelevizije Srbije (RTS) u Beogradu i poručili da će blokada trajati 22 sata. U znak podrške, studenti iz Novog Sada su blokirali zgradu Radiotelevizije Vojvodina (RTV) u Novom Sadu, a iza ponoći je počelo i okupljanje studenata i građana ispred Radiotelevizije Kragujevac.

“Izlaz će biti omogućen svim zaposlenima. Niko ne ulazi u zgradu, dok se ne oslobodi RTS”, piše u pozivu studenata u blokadi na Instagramu.

Povod za blokadu bila je izjava voditeljice RTS-a koja je studente u višemjesečnim protestima nazvala ruljom. Studenti su mjesecima govorili da su nezadovoljni izvještavanjem javnog servisa.

“Večeras smo od strane voditeljke RTS-a nazvani ruljom. Zato, večeras blokiramo zgradu RTS-a. Bez nasilja, bez upada”, saopštili su studenti.

Studentima su se u znak podrške pridružili i brojni građani i građanke, a na teren je ubrzo nakon početka blokade RTS-a pristigao i veliki broj policijaca.

Policija se nalazila unutar i oko zgrade javnog servisa, a srbijanski mediji su izvijestili da je nedugo iza 23 sata došlo do incidenata. Objavljeni su i snimci na kojima se vidi da pripadnici žandarmerije udaraju okupljene studente iza zgrade RTS-a. Mediji su izvijestili da je u neredima u Beogradu povrijeđen policajac u civilu, koji je, prema objavljenim snimcima, povrijeđen od pripadnika žandarmerije.

Prema jutrošnjim informacijama, studenti su prenoćili ispred RTS-a, a na društvenim mrežama su objavljene fotografije da su noć proveli ogrnuti dekama, a neki su imali i šatore. Danas.rs je izvijestio da je RTS ovog jutra svoj Jutarnji program emitovao iz studija u Takovskoj 10, iako je bilo najavljeno da će se program emitovati iz Košutnjaka. U zgradu RTS-a je, kako izvještava N1 Srbija, uspjela da uđe grupa zaposlenih, a jedan od studenta je za ovaj medij rekao da su zaposlenici iz jednog obližnjeg haustora ušli kroz suterenske prostorije. Reporterka N1 Srbija je izvijestila da su studenti ispred zgrade RTS-a raspoređeni na tri punkta, a zaposlenim je onemogućen i prilazak automobilima do zgrade RTS-a. Na glavni ulaz RTS-a studenti su postavili “živi zid”.

U fokusu RTS-a apeli protiv nasilja kojeg nema

Studenti u blokadi od svog poziva naglašavaju da je riječ o nenasilnim protestima, a RTS u fokus svog izvještavanja apeluje studentima da odustanu od “nasilne blokade”. U programu RTS-a se prenose slični apeli političkih zvaničnika u Srbiji. 

RTS izvještava i da je Više javno tužilaštvo naložilo policiji hitnu identifikaciju napadača na policajca u civilu, kojem je sinoć povrijeđeno oko. S druge strane, drugi mediji i korisnici društvenih mreža, putem video snimaka, ukazuju na to da su napad na policajca izvršili pripadnici žandarmerije.

Iz RTS-a su izvijestili da, zbog studentskih blokada u Novom Sadu i Kragujevcu, javni servisi u ova dva grada nisu emitovali jutarnji program. Također, RTV Vojvodina je izvijestio da se u zgradi ovog javnog servisa nalaze “jake policijske snage u opremi za razbijanje demonstracija”. RTS prenosi i objave tabloida, kao i fotografije predsjednika Srbije Aleksandra Vučića s povrijeđenim policajcem u civilu, kojeg je posjetio i pružio mu podršku.

Dio zaposlenika RTS-a pridružili su se studentima i pozvali jutros svoje kolege da napuste zgradu i pridruže im se.

Napad na novinarku u Novom Sadu, bez reakcije policije

Osim studentskih blokada tri javna servisa, jučer su u Novom Sadu protestovali i roditelji osnovaca. Jedna grupa roditelja je davala  podršku studentima u blokadi i nastavnicima u obustavi, dok je druga grupa roditelja tražila povratak djece u školske klupe. Sa događaja je izvještavala novinarka Storytellera Brankica Matić koja je napadnuta dok je pokušavala uzeti izjavu. Matić je sve snimila telefonom a na snimku se vidi da su nakon traženja izjave od dvojice muškaraca uslijedili verbalni napadi, a potom je na nju fizički nasrnuo jedan od muškaraca i istrgao joj telefon iz ruke. Nezavisno udruženje novinara Vojvodina (NDNV) osudilo je ovaj napad i saopštilo da je policija koja je bila na skupu odbila da reaguje nakon što je zatražila pomoć jer “nema osnova za prijavu” pošto nije povrijeđena.

“Prišla sam policajcu da prijavim napad, a on me je pitao da li sam povređena. Kad sam rekla da nisam, rekao mi je da u tom slučaju ne mogu da reaguju”, ispričala je Brankica Matić NDNV-u nakon incidenta.

Kada im je rekla da ima snimak napada, odgovorili su joj da kod sebe nemaju obrasce za prijavu. Ona je dodala da policajci nisu niti udaljili muškarca koji ju je napao, a iz NDNV-a su poručili da će protiv napadača podnijeti krivičnu prijavu.

Višemjesečni studentski protesti u Srbiji traju zbog nezadovoljstva i tragičnih događaja koji su se desili u toj zemlji. Počeli su nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra kada je poginulo 15 osoba, a taj događaj je pokrenuo bunt studenata i ostalih građana.

Izvor: Vreme, N1 Srbija, Al Jazeera Balkans, Autonomija, Danas.rs, NDNV

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.