U prvih šest mjeseci 2024. zabilježeno 756 povreda slobode medija u evropskim državama
U prvih šest mjeseci 2024. zabilježeno 756 povreda slobode medija u evropskim državama
Izvještaj MFRR-a ističe da kršenja slobode medija koji su počinili državni i javni službenici predstavlja zabrinjavajući trend
foto: Screenshot / Izvještaj MFRR
Partneri iz konzorcijuma Media Freedom Rapid Response (MFRR) jučer su objavili izvještaj u kojem je dokumentovano i analizirano svako kršenja slobode medija u članicama Evropske unije (EU) i zemljama kandidatima u periodu od januara do juna 2024. godine. Izvještaj je pokazao da je došlo do 756 povreda slobode medija u prvoj polovini 2024.
U 756 povreda je uključeno 1.212 osoba ili subjekata povezanih s medijima. Od zabilježenih povreda, 474 su se desile u državama članicama EU, dok su 282 slučaja zabilježena u zemljama kandidatima.
Među ključnim nalazima izvještaja istaknuto je 136 prijava za zastrašivanje i prijetnje, što je navedeno kao najčešći oblik kršenja slobode medija.
MFRR je zabilježio 100 fizičkih napada, od kojih je 47 rezultiralo povredama.
Drugi najčešći oblik kršenja slobode medija je sprečavanje novinarske aktivnosti, a zabilježeno je 117 takvih primjera.
Dodaje se da su 143 kršenja slobode medija počinili državni i javni službenici, što, kako piše MFRR, predstavlja zabrinjavajući trend.
Na internetu se dogodilo 24,6 posto primjera, što ga čini najčešćim kontekstom u kojem se dešavalo kršenje slobode medija.
Osim što pruža opšti pregled kršenja slobode medija u državama članicama EU i zemljama kandidatima, izvještaj uključuje tri tematska poglavlja koja se bave zakonima koji ugrožavaju medijske slobode, izborima i spoofingom (kada se neko ili nešto pretvara da je nešto drugo u pokušaju da stekne povjerenje žrtve, dobije pristup sistemu, ukrade podatke ili širi zlonamjerni softver). Izvještaj također uključuje detaljan uvid u stanje slobode medija u sljedećim zemljama: Albanija, Hrvatska, Francuska, Gruzija, Njemačka, Mađarska, Italija, Srbija, Slovačka i Ukrajina.
Izvještaj objavljen na platformi Mapping Media Freedom su pripremili Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF), Evropska federacija novinara (EFJ) i Međunarodni institut za štampu (IPI).
Izvor: EFJ
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.