Preminuo Slobodan Boban Minić, nekadašnji novinar i urednik na Radiju Sarajevo

Preminuo Slobodan Boban Minić, nekadašnji novinar i urednik na Radiju Sarajevo
Minić je tokom rata vodio emisiju Pokidane veze, u kojoj je povezivao porodice i prijatelje koji su izgubili kontakt.
foto: screenshot/Laku noć Sarajevo/YouTube
Sarajevski novinar Slobodan Boban Minić preminuo je u 75. godini, javljaju mediji.
Minić je rođen u Sarajevu 20. augusta 1950. godine. Diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Novinarsku karijeru započeo je 1971. godine na sarajevskom Radiju 202, koji je u to vrijeme bio novi program Radija Sarajevo. Taj program, kako je pisao Minić, trebao je biti škola i odskočna daska za mlade i talentovane novinare.
Tokom rata u Bosni i Hercegovini, Minić je vodio emisiju Pokidane veze, u kojoj je, zajedno s kolegama, povezivao porodice i prijatelje koji su izgubili kontakt zbog rata. U Monografiji Radija Sarajevo Minić je napisao da su on i njegove kolege čitali poruke i po tri do četiri sata bez prekida. Krajem 1994. godine ostao je bez glasa, zbog čega je napustio Sarajevo i pridružio se porodici koja je izbjegla u Španiju.
Od 1995. godine živio je s porodicom u L'Escali, malom mjestu na Costa Bravi, a tokom boravka u Španiji sarađivao je s brojnim španskim medijima, uključujući španske i katalonske listove i radio stanice. Tri godine bio je kolumnista dnevnika El Periódico de Catalunya.
Autor je dvije knjige: Bienvenido a Sarajevo, hermano (Dobrodošao u Sarajevo, brate) i La vida y la muerte de Yugoslavia (Život i smrt Jugoslavije). Po prvoj knjizi snimljen je i dokumentarni film Good Night Sarajevo (Laku noć, Sarajevo), koji je prikazan na oko 30 festivala širom svijeta, uključujući i Sarajevo Film Festival. Film govori upravo o novinaru Miniću, koji je tokom ratnih mjeseci izvještavao iz Sarajeva i nastojao svoje slušaoce udaljiti od brutalnosti rata.
Minić je dobitnik i međunarodne nagrade LiberPress za doprinos slobodi štampe. U poslijeratnom periodu povremeno je sarađivao s medijima u Sarajevu, uključujući i Radio Slobodna Evropa. Jedan je od autora knjige Radio Sarajevo, 10. april 1945 – 10. maj 1992. godine, koju je Mediacentar Sarajevo izdao 2015. godine.
U tekstu je napisao: “Radio je bio prozor za uplašene i izgubljene stanovnike Sarajeva i cijele Bosne i Hercegovine. Jedini prozor u svijet, rekao bih... Dakle, opet i uvijek – radio, radio, radio.”
Izvor: RSE. Radio Sarajevo, 10. april 1945 – 10. maj 1992. godine
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.