Boravak na internetu sve nesigurniji, pokazalo novo globalno istraživanje

Boravak na internetu sve nesigurniji, pokazalo novo globalno istraživanje
Svaka šesta osoba doživjela rodno zasnovano ili seksualno uznemiravanje na Metinim platformama.
foto: Unsplash/ Shutter Speed
Najnovije istraživanje organizacija UltraViolet, All Out i GLAAD pokazalo je da boravak na internetu postaje sve nesigurniji, posebno za one koji su i ranije bili izloženi rizicima poput žena, LGBTQ osoba i drugih marginalizovanih grupa. Posebno zabrinjava podatak da je svaka šesta osoba prijavila da je doživjela rodno zasnovano ili seksualno uznemiravanje na Metinim platformama.
Anketa provedena u 86 zemalja širom svijeta obuhvatila je više od 7.000 korisnika Meta platformi (Facebook, Instagram, Threads). Rezultati su pokazali da se čak 92% ispitanika od početka 2025. godine osjeća manje zaštićeno na internetu, dok je 77% njih naišlo na štetan sadržaj. Također, najmanje dvije trećine ispitanika (66%) navodi da se osjeća nesigurno u slobodnom izražavanju na ovim platformama.
U istraživanju se podsjeća da je u januaru 2025. kompanija Meta najavila velike promjene u svojim politikama moderacije sadržaja. Te promjene su uključivale ukidanje saradnje s nezavisnim provjerivačima činjenica u Americi i ublažavanje politika govora mržnje na globalnom nivou. Time su, kako se ističe, uklonjene određene zaštite za žene, trans osobe i druge ranjive grupe.
Budući da Meta nije objavila podatke o uticajima ovih promjena na korisnike, organizacije UltraViolet, All Out i GLAAD su provele istraživanje među korisnicima Metinih platformi, kako bi se stekao uvid u posljedice takvih promjena. Osim navedenih rezultata, njihovo istraživanje je pokazalo jasne dokaze o porastu štetnog sadržaja, smanjenju slobode izražavanja i povećanju (auto)cenzure. Više od polovine ispitanika (68%) je navelo da je veoma zabrinuto zbog promjena Metine politike o govoru mržnje i moderaciji sadržaja.
Vijeće za tehnologiju i društvenu koheziju (Council on Technology and Social Cohesion) piše da su ovi podaci predstavljeni u okviru GLAAD-ovog Indeksa sigurnosti na društvenim mrežama za 2025. godinu (SMSI), koji je ocjenjivao koliko su društvene mreže Facebook, Instagram, TikTok, YouTube, Threads i X sigurne za LGBTQ korisnike. Ti rezultati su pokazali da nijedna od ovih platformi nije ostvarila više od 56 bodova od maksimalnih 100, dok je najnižu ocjenu, sa 30 bodova, dobila društvena mreža X.
Iz GLAAD-a, kako prenosi Vijeće za tehnologiju i društvenu koheziju, smatraju da se porast štetnog sadržaja dešava zbog ukidanja nekih pravila na društvenim mrežama, posebno onih protiv govora mržnje, te sve veće upotrebe automatizovane moderacije. Iako automatizacija može brže provoditi pravila, navodi se da ona često ne razumije složene situacije, naročito kada je u pitanju izražavanje identiteta. GLAAD upozorava da se sadržaj vezan za LGBTQ zajednicu često pogrešno označava, skriva ili ograničava, što izaziva zabrinutost zbog prekomjerne kontrole. Napominje se da Meta sada više koristi automatizovane sisteme umjesto ljudskih procjena privatnosti i društvenih rizika.
Neke društvene mreže, poput X-a, su kao alternativu automatizovanoj moderaciji uvele sistem Community Notes (napomena zajednice). Ovaj sistem se, kako se navodi, počeo primjenjivati i na Metinim društvenim platformama. Zahvaljujući ovom sistemu, korisnici imaju mogućnost da dodaju kontekst objavama, s ciljem da se prikažu objašnjenja koja su široko prihvaćena.
Ipak, zbog zabrinjavajućih podataka do kojih se došlo u istraživanju, organizacije navode da je hitno potrebno vratiti zaštitne mjere i uvesti sveobuhvatnu moderaciju sadržaja. Korisnici zaslužuju digitalne prostore u kojima se mogu osjećati sigurno, a u istraživanju je istaknuto da to nije moguće ako su ti korisnici konstantno meta mržnje i uznemiravanja samo zbog toga ko su.
Kompletno istraživanje “Više mržnje, manje zaštite” na engleskom jeziku dostupno je na ovom linku.
Izvor: Council on Technology and Social Cohesion
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.