Međunarodne novinarske organizacije upozorile na usporavanje rada YouTubea u Rusiji
Međunarodne novinarske organizacije upozorile na usporavanje rada YouTubea u Rusiji
Usporavanje YouTubea u Rusiji ugrožava slobodu medija i proširuje online cenzuru, ističu iz IFJ i EFJ
foto: Pixabay
Ruski servisi za praćenje interneta prijavili su 8. augusta široko rasprostranjeno usporavanje online platforme YouTube, što je čini gotovo nedostupnom bez korištenja virtuelnih privatnih mreža (VPN), javile su Međunarodna i Evropska federacija novinara (IFJ i EFJ) jučer.
YouTube je, kako se dodaje u saopštenju IFJ i EFJ, jedna od rijetkih platformi za slobodno izražavanje u Rusiji, usred gušenja nezavisnih medija koje vrši vlada zemlje. Iz IFJ i EFJ oštro su osudili usporavanje YouTubea u toj zemlji i naveli da je riječ o ozbiljnom činu cenzure. Iz ovih organizacija su pozvali ruske vlasti da ukinu navedena ograničenja.
Ruske vlasti su, kako pišu IFJ i EFJ, 31. jula objavile planove za usporavanje performansi YouTubea sa brzinama za koje se očekuje da će pasti do 70 posto. To je, kako su naglasili iz IFJ i EFJ, dio strategije za uvjeravanje platforme da vrati blokirane ruske kanale. Takva mjera je izazvala strah od povećane cenzure, jer bi, dodaje se u saopštenju, mogla gurnuti korisnike ka platformama koje kontroliše ruska državna vlast kao što su RuTube i VKontakte.
Šef Komiteta za informatičku politiku Državne dume Alexandar Khinshtein rekao je da je ova mjeru neophodna protiv “stranog menadžmenta YouTubea” i optužio kompaniju za kršenje i ignorisanje ruskog zakonodavstva. Vlasti u Rusiji su nakon toga okrivile zastarjelu Google opremu za usporavanje, što je američka kompanija demantovala. Khinshtein je također odbacio svaku namjernu namjeru da u potpunosti blokira online video platformu.
Usporavanje YouTubea izazvalo je veliko negodovanje javnosti, što mnogi smatraju namjernim pokušajem vlade da kontroliše online sadržaj. Centar za digitalna prava također je podigao uzbunu, upozoravajući da ovaj potez primorava kreatore sadržaja da se prebace na platforme pod ruskom kontrolom gdje je njihov sadržaj podložan strožoj cenzuri. Potez bi, pišu IFJ i EFJ, mogao dovesti i do brisanja videa ili čak cijelih kanala, ostavljajući kreatore sadržaja na "milost i nemilost" vladinoj moderaciji, što je, kako se dodaje, mnogo strože od postojećih YouTubeovih pravila.
YouTube je naveo da problemi sa pristupom u Rusiji nisu posljedica bilo kakvih radnji ili tehničkih problema sa njihove strane. Kompanija je, prema izjavi glasnogovornika od 8. augusta, potvrdila izvještaje korisnika koji se bore da pristupe platformi u Rusiji.
IFJ i EFJ pozivaju vlasti da prekinu obrušavanje na digitalne platforme i da zaštite slobodu medija, kao i slobodu govora.
“Gašenje YouTubea je očit čin cenzure i korak ka izolaciji ruskog interneta, sa ozbiljnim implikacijama na slobodu izražavanja”, navedeno je iz IFJ i EFJ.
Podsjeća se i da su ruske vlasti u februaru 2022., kada je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu, blokirale nezavisne medije na ruskom jeziku na platformi, kao i da su više puta novčano kažnjavale kompaniju jer nije uklonila sadržaj za koji su ruske vlasti tvrdile da širi “lažne vijesti” o ratu u Ukrajini. Također su vršile pritisak na Google da obnovi ruskim državnim medijskim kanalima na YouTubeu. Uz navedeno su ograničili Twitter (X) i Metu. Uprkos tome, YouTube, kojem dnevno pristupa više od 50 miliona Rusa, ostao je dostupan, postajući važna platforma za glasove opozicije i nezavisne novinare, pišu IFJ i EFJ.
Ipak, sa novim decentralizovanim sistemom cenzure, dodaju IFJ i EFJ, Rusija je povećala kontrolu kako bi ušutkala neslaganja, posebno u vezi sa ratom u Ukrajini.
Izvor: EFJ
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.