Rusija dodala Novaya Gazeta Europe na listu "nepoželjnih" medija
Rusija dodala Novaya Gazeta Europe na listu "nepoželjnih" medija
Organizacijama koje dobiju nepoželjnu klasifikaciju zabranjeno je djelovanje u Rusiji.
foto: Novaya Gazeta Europe / Facebook
Ruske vlasti treba da prestanu da ušutkuju medijske kuće označavajući ih kao „nepoželjne“ i puste nezavisnu novinsku kuću Novaya Gazeta Europe da radi slobodno, saopštio je Komitet za zaštitu novinara (CPJ).
U srijedu, 28. juna, rusko glavno tužilaštvo proglasilo je aktivnost pravnog lica BDR Novaya Gazeta Europe „nepoželjnom“ i „prijetnjom po temelje“ ruskog ustavnog poretka i sigurnosti.
Organizacijama koje dobiju nepoželjnu klasifikaciju zabranjeno je djelovanje u Rusiji, a svako ko u njima učestvuje ili radi na organizaciji njihovih aktivnosti prijeti kazna do šest godina zatvora i administrativne kazne. Ova oznaka takođe čini zločinom distribuciju sadržaja ove kuće ili doniranje iz ili van Rusije.
„Nemilosrdni progon Novaya Gazeta Europe koji sprovode ruske vlasti dubok je koliko i posvećenost ove kuće nezavisnom izvještavanju koje prkosi autoritetima, za šta je platila visoku cijenu“, rekla je Gulnoza Said, koordinatorica programa CPJ-a za Evropu i centralnu Aziju, u Amsterdamu.
„Ruske vlasti treba odmah da preispitaju svoje propise o 'nepoželjnim organizacijama' i prestanu da zabranjuju svako izveštavanje koje je u suprotnosti sa narativom vlade”, dodala je.
Tužilaštvo je optužilo Novaya Gazeta Europe za distribuciju materijala organizacija označenih kao ekstremističke ili nepoželjne, navodeći i da "stvara i širi tendenciozne informacije" štetne po interese Rusije, a glavne teme uključuju "lažne informacije" o kršenju prava, ratu u Ukrajini i ratnim zločinima.
Novaya Gazeta Europe ima sjedište u Latviji, a pokrenuli su je u aprilu 2022. novinari koji su ranije radili u nezavisnom ruskom listu Novaya Gazeta, od kojih su mnogi pobjegli nakon ruske invazije na Ukrajinu i naknadne kriminalizacije „lažnih informacija“ o ruskoj vojsci.
Krajem aprila 2022., ruski državni regulator za medije Roskomnadzor blokirao je web stranicu Novaya Gazeta Europe. A u septembru je rusko ministarstvo pravde označilo Kirila Martinova, glavnog urednika ovog medija „stranim agentom“.
"Pošto nije uspio u potpunosti iskorijeniti svaki nezavisni glas i glasilo u zemlji ili nas natjerati da šutimo, Kremlj nas je sada označio kao kriminalce", naveli se u saopštenju u srijedu. Nepoželjni status “smišljen je da prijeti novinarima, piscima i čitaocima” i predstavlja “posljednje oruđe koje Kremlj može upotrijebiti protiv nas”.
Novaya Gazeta Evropa nastaviće da radi, navodi se u saopštenju, koje je ohrabrilo ruske čitaoce da nastave da čitaju njihove izveštaje, ali da "budu oprezni, da uklone sve linkove naših članaka sa svojih naloga na društvenim mrežama i da se suzdrže od citiranja nas u budućnosti".
Ruske vlasti su od 2021. godine desetine organizacija označile kao "nepoželjne", uključujući nezavisnu internet stranicu Meduza i istraživačke kuće iStories, The Insider, Bellingcat i Proekt.
Od osnivanja Novaya Gazeta 1993. godine, najmanje pet njenih novinara i saradnika ubijeno je u vezi sa njihovim radom. U julu ove godine (3. jula) navršiće se 20 godina od ubistva Yurija Shchekochikhina, tadašnjeg zamenika urednika i šefa istraživačkog odeljenja.
“Oni koji su to uradili i dalje su na vlasti u mojoj zemlji. Ali i ja sam još uvijek novinar. I nastaviću”, rekla je Ekaterina Glikman, zamjenica urednika Novaya Gazeta Europe, za CPJ putem aplikacije za razmjenu poruka, napominjući da je Shchekochikhin bio njen prvi šef. “Novaya je nezaustavljiva. Vidjet ćemo ko će duže izdržati”, dodala je.
CPJ je 2007. godine odlikovao Dmitrya Muratova, glavnog urednika Novaya Gazeta, Međunarodnom nagradom za slobodu medija , a 2021. godine dobio je Nobelovu nagradu za mir za svoj rad. Ruske vlasti su u septembru 2022. oduzele Novoj Gazeti licence za štampanje i internet .
Rusko glavno tužilaštvo nije odgovorilo na poziv CPJ-a.
Međunarodni institut za štampu (IPI) i njegova globalna mreža danas su osudili odluku ruskih vlasti da proglase Novaya Gazeta Europe , vodeću nezavisnu rusku medijsku kuću, kao "nepoželjnu organizaciju".
„Zvanične izjave ruskih vlasti manipulišu terminima kao što su 'lažne informacije' i 'interesi Rusije' u pokušaju da opravdaju rusku represiju usmerenu ka nezavisnim medijima", rekao je zamenik direktora IPI Scott Griffen.
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.